пʼятниця, 12 грудня 2008 р.

Помічник народного депутата Олега Бабаєва роз'яснює

Аналіз заяв та скарг, поданих у прийомну депутата Верховної Ради України О.Бабаєва, вказує на правову безпорадність громадян у випадках безпідставної відмови в порушенні кримінальних справ відповідним органом міліції.
У зв'язку з цим виникла необхідність роз'яснення вимог чинного законодавства спеціалістом в області права Григорієм Плахотником:

Згідно з вимогами ст.4 Кримінального процесуального кодексу України прокурор, слідчий і органи дізнання зобов'язані в межах своєї компетенції порушити кримінальну справу в кожному випадку виявлення ознак злочину, вжити всіх передбачених законом заходів до встановлення події злочину, осіб, винних у вчиненні злочину, і до їх покарання.
Слід відмітити, що на підставі ст.97 цього кодексу прокурор, слідчий, орган дізнання зобов'язані, я підкреслюю - зобов'язані, а не мають право, приймати заяви і повідомлення про вчинені або підготовлювані злочини, в тому числі і в справах, які не підлягають їх віданню.
Тобто, якщо громадянин звернувся з такою заявою до органу міліції, а її розгляд підлягає прокуратурі, то ця заява має бути прийнята і направлена до відповідного органу.
На практиці ж це буває далеко не так.
За заявою або повідомленням не пізніше триденного строку повинно бути прийняте одне з таких рішень:
1. Порушити кримінальну справу;
2. Відмовити в порушенні кримінальної справи;
3. Направити заяву або повідомлення за належністю.
Коли необхідно перевірити заяви або повідомлення про злочин до порушення кримінальної справи, така перевірка здійснюється не більше десяти днів.
Постанова слідчого і органу дізнання про відмову в порушенні кримінальної справи може бути оскаржена відповідному прокурору, тобто міста або району, де розташований орган міліції. А якщо постанова винесена прокурором, то вищестоячому прокуророві.
Скарга подається особою, інтересів якої вона стосується, або її представником протягом семи днів з дня одержання постанови.
Нерідко в житті така постанова під різними приводами не видається своєчасно, тому скаржник має повне право її вимагати.
Все це більш-менш відомо широкому загалу громадян.
А ось про існування ст.236-1 кодексу знають далеко не всі.
Відповідна постанова протягом семи днів з дня її отримання може бути оскаржена до суду за місцерозташуванням органу або роботи посадової особи, яка винесла постанову.
До цього ж суду може бути оскаржена і постанова про незаконне закриття кримінальної справи згідно з вимогами ст.236-5 кодексу.
Протягом п'яти днів суд розглядає скаргу і або залишає її без задоволення, або задовольняє скаргу і скасовує відповідну постанову.
Таким чином громадянин має повну можливість захистити свої права, але при цьому вміло повинен користуватися діючим законодавством.

На фото: Григорій Плахотник

Немає коментарів: