пʼятниця, 19 грудня 2008 р.

Кременчуцький БЮТ продовжує розслідувати «цвинтарний» скандал

Відбулося чергове засідання спеціально створеної депутатської комісії міськради під головуванням одного з лідерів міського БЮТ, члена ВО "Батьківщина", Андрія Погрібного. Її створили для перевірки діяльності комунального підприємства "Комбінат ритуальних послуг", що викликала резонанс і обурення місцевої громади. Попереднє засідання комісія провела у кабінеті директора Комбінату Віталія Дедюріна.
Після цього у ЗМІ було розповсюджено телефон гарячої лінії, за яким кременчужани мали можливість повідомляти про випадки нелюдського ставлення до них під час поховань. За словами Андрія Погрібного, дзвінків було вдосталь. Але на друге засідання депутатської комісії було запрошено керівників приватних фірм з надання ритуальних послуг, з якими Дедюрін відмовлявся підписувати договори. Без цього приватні фірми не могли працювати, а комбінат автоматично позбувався конкурентів і визначав "захмарні" ціни на власні послуги.
Серед громадян особливо вразила розповідь пенсіонера Василя Душки, який влітку хоронив свого тестя, ветерана війни, інваліда першої групи.

Своїми поневіряннями Василь Душка поділився з депутатською комісією:
- Приїхав я у Комбінат ритуальних послуг і зробив за його умовами договір-замовлення. Сплатив усе сповна. Мені розповіли, що робити, в якій послідовності, розписали по годинах. Тут до мене підходить заступник директора і говорить, що мені необхідно зустрітися з директором. Думаю, що це через те, що ховаю ветерана війни, можливо, запропонує якісь пільги. Я зайшов до приймальної і став чекати. Пройшло хвилин 40. У цей час з кабінету було чути якісь "перестрілки" на підвищених тонах. Потім вийшов чоловік, дуже збуджений. Ми із заступником зайшли. Першим питанням директора було: "А де ви хочете хоронити?". Я відповідаю, що на кладовищі по вулиці Петровського. Там у 2005 році похована дружина тестя, стоїть пам'ятник, і поруч є місце для цього ветерана. "Ні, ви там хоронити не будете, потрібно заплатити за резерв 1,5 тисячі гривень", - продовжує директор. Я заперечую: "Ні, платити я не буду, навпаки, я думав, що у вас якісь пільги і ви надасте підтримку, а ви з мене вимагаєте гроші". Зараз похорон і так коштує 3 тисячі гривень, а якщо додати 1,5 - вийде 4,5 тисячі. Таких коштів у мене немає. "Хто вам дозволяв пам'ятник будувати?", - запитує директор. Я говорю, що у 2005 році, коли поховали бабусю, нам навіть питання такого ніхто не задавав. А директор продовжує свою лінію, доки резерв не оплатимо, хоронити зараз не будемо. Якщо так, заявляю, то взагалі не буду ховати. Але директор на це: "Тоді ми його поховаємо, як невідомого"... Така "перестрілка" у мене з ним тривала десь з пів години. Згоди не дійшли. Коли вийшов з кабінету, працівники комбінату питають, скільки з мене хотіли? Кажу, 1,5 тисячі, а вони у відповідь, що це ще й небагато. Та мене найбільше вразила пропозиція директора, що, мовляв, давайте похоронимо дідуся на Молодіжному, а до нього перенесемо його бабусю і переставимо пам'ятник. Я думаю, що так міркувати може лише хвора людина... Я поїхав до міськвиконкому і звернувся до УЖКГ. Там дивуються, що таке може бути, обурюються. Потім запевняють, що поговорили з директором комбінату, тож ветерана поховають з почестями. Подякував за допомогу, повертаюся назад. Аж раптом на східцях приміщення міськвиконкому зустрічаю цього директора разом із його заступником. Проте він запевнив, що як сказав, так і буде. Поховання на кладовищі по вулиці Петровського не буде. Гроші платити доведеться, але вже не 1,5 тисячі, а всього 1 тисячу гривень. Ні про якісь почесті для ветерана на комбінаті взагалі не йшлося... Я звернувся до похоронної фірми "Скорбота". До мене там поставилися душевно, зробили все, як належить, за що я дуже вдячний.

Інше повідомлення за телефоном гарячої лінії:
Жінка звернулася до Комбінату ритуальних послуг з бажанням поховати родичку. У сім'ї був резерв на кладовищі. Але це потрібно довести чеком, якого у жінки не було. Перше поховання відбулося багато років тому. До того ж на підприємстві відповіли, що в них була пожежа, згорів архів, і підтвердити оплату резервування немає можливості. Тому за резервування треба платити зараз 950 гривень. (До приходу пів року тому на комбінат нового директора В.Дедюріна ця сума складала всього 24 гривні)

Депутат міськради фракції БЮТ Андрій Погрібний:
- Я поцікавився у колишнього керівника Комбінату ритуальних послуг, чи була на його пам'яті пожежа? Він такого не пригадує. Я запитував про пожежу і у теперішніх працівників підприємства і вони відповіли, що її не було. Це означає, що людей свідомо підштовхують до повторної оплати, причому у десятки разів дорожче.
Однак тарифи повинні затверджуватися рішенням міськвиконкомом, але досі такого рішення не було. Тож завищену плату вимагають незаконно.

Про що говорить закон України "Про поховання та похоронну справу"?
Стаття 25 обумовлює, що за бажанням одного з родичів, для поховання двох чи більше померлих безоплатно виділяється місце для родинного поховання.
Після здійснення поховання видається свідоцтво. Це свідоцтво дає право його пред'явнику проводити підпоховання.
Слід зазначити, що такого поняття, як "резервування", в законі взагалі немає. Це надумана норма новим керівництвом кременчуцького Комбінату ритуальних послуг, на підставі якої з громадян стягують 950 гривень (зазначених офіційно).
На питання, з яких міркувань випливла саме така сума, юрист підприємства під час першого засідання депутатської комісії відповів, що вони керуються такою категорією права, як "дозволяється все те, що не забороняється законом". Юрист також по-своєму трактує родинне поховання - це коли сім'я помирає одночасно, наприклад, під час автокатастрофи. Але при цьому він чомусь не бере до уваги оговорене законом "підпоховання", яке має здійснюватися безкоштовно. Словом, закон трактується так, як вигідно підприємству для власного зиску. Хоча його завдання працювати на громаду і задовольняти в першу чергу її потреби.
А для юриста можна провести невеликий лікнеп. Категорія права "дозволяється все те, що не забороняється законом" стосується фізичних осіб, а посадовці мають дотримуватися іншої норми - "дозволяється те, що дозволяється законом", і не більше того.

Минулого місяця комісія Міністерства ЖКГ після перевірки виявила в роботі комбінату недоліки. Один з них - не створено конкурентного середовища на ринку ритуальних послуг, комбінат уклав договори на співпрацю лише з двома фірмами з дев'яти, які займаються цією діяльністю. На друге засідання створеної депутатської комісії міськради було запрошено керівників усіх цих фірм, аби вони прояснили ситуацію. Але, як стало відомо, напередодні В.Дедюрін уклав з ними договори, окрім фірми "Скорбота". Саме вона займалася похованням на кладовищі по вулиці Петровського і тоді, коли стався прикрий інцидент, коли свіжовикопану поховальну яму засипали працівники комбінату, а потім знімали на відеокамеру те, як яму знову відкопують, а потім і похорони.
В.Дедюрін після цього заявив, що не знав і не відав, хто і кого хоронить. Тому й вдався до таких заходів. На друге засідання депутатської комісії запросили Тетяну П., доньку жінки, яку тоді хоронили. Вона розповіла, що зверталася до Комбінату ритуальних послуг для організації поховання. Більше того, разом із заступником вони виїжджали на місце, той виміряв розміри могили, і визначив, що на зарезервованому місці можна хоронити. Однак потрібно заплатити гроші. А також надати докази родинного поховання усіх померлих, тобто відповідні довідки. Тетяна П. говорить, що швидко такі вимоги виконати практично неможливо, оскільки там у могилах лежать і бабуся, і прабабуся ще з радянських часів, коли кладовище належало колгоспу, якого зараз не існує. Втім, якщо навіть усі довідки будуть надані, платити 1000 гривень все одно доведеться. Тому Тетяна П. і звернулася до "Скорботи" для організації поховання.
Керівник цієї похоронної фірми Аліна Круглова говорить, що за 10 років роботи до неї не було претензій з боку клієнтів і скарг. Ціни в "Скорботі" набагато нижче, ніж у комбінаті. Виходить, В.Дедюрін не укладає з нею угоду (без якої "Скорбота" не може працювати на ринку ритуальних послуг) не інакше, як з міркувань конкуренції. Що забороняється законом.
Депутатська комісія працює далі. Однак уже зараз у неї зароджується думка рекомендувати міськвиконкому звільнити з посади В.Дедюрина. Адже він не бере до уваги головне, чого від нього вимагає Закон "Про поховання та похоронну справу" (ст.4): діяльність у галузі поховання базується на таких основних принципах - гарантування належного поховання померлих, з урахуванням їх волевиявлення, вираженого при житті, а за відсутності - з урахуванням побажань родичів.

Олег Михайленко

На фото: Андрій Погрібний

Немає коментарів: