Основною метою даного документа, за твердженням його розробників, є упорядкування взаємовідносин між лікарями, пацієнтами та медичними організаціями. Також у рамках цього документа необхідно скорегувати етичні норми під час проведення наукових досліджень. Даний Кодекс включає 8 розділів, які присвячені моральним аспектам діяльності лікаря в суспільстві, його взаємовідносинам із пацієнтами та колегами. Між тим, власне лікарі-практики стверджують, що без впровадження системи лікарського самоврядування кодекс не буде діяти.
Як повідомив виданню "Комерсант України" Олег Мусій, один із авторів проекту, даний документ став п'ятим проектом етичного кодексу, за 18 років незалежності України(попередні чотири не були прийняті). Відтепер, з його прийняттям, у медичній галузі, нарешті, можна буде навести лад. До цього часу, виявляється, в Україні не було документа, який регламентував би морально-етичні аспекти роботи лікаря. За словами пана Мусія, а він є головою Всеукраїнської лікарської спільноти, якщо лікар порушуватиме норми, встановлені кодексом, на нього очікуватиме моральний осуд колег. Якщо висловлюватись простіше, останні навіть руки не подадуть такому лікареві.
Коли проект втілять у життя, в кожній медичній організації будуть створені комісії, до складу яких увійдуть лікарі та представники громадських організацій. Саме на них буде покладений контроль за виконанням вимог кодексу і лише вони прийматимуть рішення щодо виключення порушників з лав медичної організації...
Звичайно, нововведення - це добре, але ж навіщо винаходити велосипед, якщо він вже давно є. Так, колишній лікар-гінеколог, а тепер депутат Кременчуцької міської ради (фракція БЮТ) Віктор Калашник, який має багаторічний практичний досвід, стверджує, що, перш за все, треба на державному рівні зайнятися реформуванням медичної галузі:
- Я зараз уже відійшов від практичної медицини, але тих років, які я пропрацював в медицині, мені вистачило, щоб зрозуміти, що без реформи нікуди не дітися... Я тричі у складі медичної делегації відвідував Польщу, країну, яка є членом Євросоюзу, і переконався, що лише дотримуючись стандартів якості лікування, які затверджені Євросоюзом, можна говорити про якісне медичне обслуговування. Всі вони розроблені в інтересах пацієнта і не дають права лікареві на помилку. Людина має право обирати клініку чи лікарню, всі витрати на лікування сплачує страхова компанія. У керівників лікарняних закладів є стимул бути кращими, бо діє пряма формула: престиж - пацієнт - гроші. Чим більше буде останніх, тим краще буде обслуговування і витрачені вони будуть за прямим призначенням - на розвиток інфраструктури медичного закладу. Ми ж чомусь намагаємось займатися підміною понять. Я запевняю кожного, що хороший лікар думає про своїх пацієнтів постійно. А клятва Гіппократа, яку всі ми давали по закінченні медичних закладів, була є і буде нашим постійним супутником у житті. На моє глибоке переконання, лікар повинен бути моральним завжди і всюди. Так, затвердили новий документ, але ж він має лише моральний аспект і нічого нового для суспільства не несе. Реформування в медичній галузі вкрай необхідне.
Практикуючий гінеколог Вікторія Скрипка повністю підтримує свого колишнього колегу:
- Деякою мірою цей документ кидає тінь на лікарську практику і ображає лікарів. Я за 18 років роботи в жодному разі не відійшла від клятви Гіппократа. Для лікаря перше правило - це не зашкодити пацієнту. Обов'язковою є і лікарська таємниця, якої всі ми дотримуємось. Лікар за будь-яких обставин повинен бути ввічливим, толерантним і уважним, професія зобов'язує. Навіщо створювати ще один контролюючий орган, кому від цього стане краще? Пацієнт повинен бути переконаним, що лікар на прийомі переймається його проблемою, призначає лікування, а не витрачає час на якісь звіти.
На фото: В.Калашнік
Немає коментарів:
Дописати коментар