Цікаво, чи пам‘ятає п. Ющенко давню казочку про щуролова, який завдяки своїй чарівній флейті, виманив з льохів та відхожих місць відразу усіх міських щурів? Щось подібне в масштабах цілої країни зробила минулої суботи Прем‘єр-міністр Ю. Тимошенко. Вона відкрито, чітко і зрозуміло назвала усіх винних у важкому перебігу на наших теренах світової економічної кризи. Вона поіменно назвала тих, хто хотів і хоче брутально заробити грубі гроші на людських бідах. І чомусь наступного ж дня на одному центральному телеканалі, що заробляє рейтинги на нескінченний «мильних операх», в одній і тій самій передачі з‘явилися п. Ющенко, регіонал В.Янукович та мільярдер Д.Фірташ. Особливо цікавим був виступ поки що першої особи держави. Але особисто в мене він викликав певні запитання…
«Я пригадую 2004-й рік, коли у турах... чи приїжджаєш на Лівобережну Україну, чи ти приїжджаєш на Правобережну Україну - завжди переді мною ставилося одне питання: "Вікторе Андрійовичу, чому ця воровка біля вас? Що вас заставило поставити, дозволити стати біля себе Тимошенко?» - просторікувала перша особа.
Цікаво, чи пам‘ятає п. Ющенко про те, що народ на цих мітингах кричав переважно «Юля! Юля!» і лише після того, як сама Юля починала скандувати «Ю-щен-ко!», настрій на майданах ледь змінювався. І лише тоді ці майдани намагалися забути слова п. Ющенка про те, що його батьком є Л.Кучма, що представники демократичних сил називалися їм на догоду батькові фашистами і що він свого часу ані трохи не заперечував відставки цим батьком єдиної представниці демократів в своєму Кабміні – Юлії Тимошенко. Про запроторення її до в‘язниці під надуманим звинувачуванням вже й не йдеться.
Що ж стосується сленгу поки що першої особи держави, то варто нагадати п. Ющенку, як знавцю усього трипільського та українського, що: а) слова «воровка» в обох мовах відсутнє; б) якщо ж це є російська «фєня», то слова «от сунути б ці папери в ту журналістську морду», прилюдно мовлені ним у відповідь на інформацію про «мажорне» життя його сина, показали справжнє обличчя п. Ющенка ще на першому році його правління. І нічого нового тут додати вже неможливо.
«Це авантюрист у політиці, який буде топити всіх, бо їй потрібно одного - владу, безмежну. І світ політичний у неї ділиться на дві частини - або ти лакей, підкаблучник, або ти ворог, який завжди буде в анафемі, третьої позиції немає. Тому я сказав би, що сьогодні проблема не моїх стосунків із цією леді - вона об'явила опозицію нації, вона об'явила опозицію державі», - просторікувала перша особа.
Цікаво, чи пам‘ятає п. Ющенко, що він особисто, як «неавантюрист в політиці», ставши поки що першою особою держави, потопив перший же демократичний уряд Юлії Тимошенко, підписав зрадницький Універсал зі своїми політичними ворогами, програв позачергові парламентські вибори на почесному чолі своєї партії, здав усіх (!) своїх міністрів, зруйнував парламентську коаліцію, руйнує український парламентаризм і усіма своїми діями закладає фундамент руйнації української держави.
Що стосується здатності до логічного мислення, то п. Ющенко демонструє дуже хитромудре володіння цим інструментом. Судіть самі. За законами логіки, якщо А дорівнює С, а С дорівнює Б, то й А дорівнює Б. Юлія Тимошенко чітко заявила, що вона йде в опозицію не до влади, а до владних шахраїв та поки що першої особи держави. Ця ж особа заявляє, що Ю.Тимошенко встала в опозицію до нації та держави. Тобто, нація та держава в уяві п. Ющенка дорівнюють цьому джентльмену. Кажуть, такі випадки вдало лікуються.
«Сказав би я, це треба просто не мати ніякої середньої освіти, щоб маніпулювати речами, які… Я так думаю, що вона не може сформулювати навіть значення цієї термінології. - Валютний курс? Національний банк не встановлює валютний курс. Національний банк фіксує курс національних грошей. Буде стабільний тільки в тому випадку, коли у нас буде збалансована торгівельна політика, торгівельний баланс в Україні повинен бути», - просторікувала перша особа.
Цікаво, чи пам‘ятає п. Ющенко в якості гаранта Конституції ст. 99 цієї Конституції? Яка без усіляких маніпуляцій, чітко й неоднозначно каже: «Забезпечення стабільності грошової одиниці є основною функцією центрального банку держави - Національного банку України». Втручання в діяльність якого є злочином.
Що ж стосується «політики» та «балансів», то чи пам‘ятає поки що перша особа держави діяльність своєї сантехнічної служ… Вибачте, свого Секретаріату з його нескінченними звинувачуваннями уряду та блокуваннями його повсякденної роботи. Останнє, до речі, відбувалось завдяки так само нескінченним Указам п. Ющенка, які не давали Уряду змоги працювати на захист економічного життя країни. Колись такі речі називалися теж чітко й неоднозначно – «саботаж». І для них теж була передбачена відповідна стаття Кримінального Кодексу.
Можна було б ще багато про що нагадувати п. Ющенку, але коли на амнезію пам‘яті накладається амнезія совісті, то тут слова безсилі. Можна лише позаздрити поки що першій особі в її натхненній праці по об‘єднанню України. Дивіться самі. Колишній бухгалтер п. Ющенко закінчував колись тернопільській економічний ВУЗ. А корінний тернопольчанин і майбутній мільярдер Д.Фірташ закінчував залізничний технікум… в Донецьку. Саме в тому регіоні, звідки родом головний регіонал країни В.Янукович. Універсал народної єдності, підписаний свого часу, продовжує діяти. От тільки чи відчуває це сам народ?
Павло Гнєдих
вівторок, 23 грудня 2008 р.
У Новий рік - з чистими вчинками
Новий рік треба не лише зустрічати в чистоті, а й постійно підтримувати його в належному чині. Але що робити, коли прибирання дуже багато, а коштів на придбання відповідної техніки не вистачає? Тут у нагоді стають щирі й розумні... Ні, не Діди Морози, не Святі Миколаї, а... Миколаї прості, яким не байдужа справа допомоги людям та організаціям, що її потребують.
Саме таким новорічним "чарівником" для шпиталю інвалідів Великої Вітчизняної війни став депутат міської ради від БЮТ, директор ТД "АвтоКрАЗ", Микола Миколайович Ляпун. Адже він придбав для терапевтичного відділення закладу коштовний пилосос, який і був у ці святкові дні вручений лікарям ним особисто та депутатом Автозаводської райради, головою районної організації ВО "Батьківщина", Андрієм Зощуком. Тож хай увесь пил та бруд залишаються у минулому році!
Саме таким новорічним "чарівником" для шпиталю інвалідів Великої Вітчизняної війни став депутат міської ради від БЮТ, директор ТД "АвтоКрАЗ", Микола Миколайович Ляпун. Адже він придбав для терапевтичного відділення закладу коштовний пилосос, який і був у ці святкові дні вручений лікарям ним особисто та депутатом Автозаводської райради, головою районної організації ВО "Батьківщина", Андрієм Зощуком. Тож хай увесь пил та бруд залишаються у минулому році!
«АVтограф», №52, 2008 р.
Кременчуцькі бютівці узгоджують позиції
Минулого тижня міська та крюківська районна депутатські фракції БЮТ провели свої засідання, на яких біло прискіпливо розглянуте питання щодо узгодження матеріалів та прийняття рішень на чергових сесіях відповідних рад.
В Автозаводському районі відбулося засідання партійного бюро районної організації ВО «Батьківщина», на якому було розглянуто питання виконання депутатами-партійцями Ю.Коваленком та В.Нападайлом Закону України «Про звернення громадян».
До партійних лав у ВО «Батьківщина» було прийнято ще чотири особи (по дві з обох районів міста), а в місцевих засобах масової інформації побачило світ чотирнадцять публікацій, в яких висвітлювалися питання, що їх кременчуцькі бютівці тримають на своєму контролі.
В Автозаводському районі відбулося засідання партійного бюро районної організації ВО «Батьківщина», на якому було розглянуто питання виконання депутатами-партійцями Ю.Коваленком та В.Нападайлом Закону України «Про звернення громадян».
До партійних лав у ВО «Батьківщина» було прийнято ще чотири особи (по дві з обох районів міста), а в місцевих засобах масової інформації побачило світ чотирнадцять публікацій, в яких висвітлювалися питання, що їх кременчуцькі бютівці тримають на своєму контролі.
Стенограма брифінгу Прем’єр-міністра України Юлії Тимошенко від 18.12.2008 року
Ця прес-конференція присвячена ситуації, яка склалася сьогодні на валютному ринку, ситуації, яка склалася з падіння курсу гривні і з непрогнозованими процесами, які відбуваються сьогодні між Національним банком, банківською системою України, і всім, що стосується по суті справи обмінного курсу. Ви знаєте, що у середу та четвер ми реєструємо в нашій країні рекордне падіння гривні. Мова йде про те, що кризові явища, які сьогодні відбуваються в світі, безумовно доторкнулися національних валют багатьох країн світу, але в жодній країні світу такого радикального падіння національної валюти, яке сьогодні відбувається в Україні, не існує. Я відразу хочу сказати, що я знаю всю природу того, що лежить в основі падіння курсу гривні, і можу відразу сказати, що Уряд України за Конституцією не має ніякої компетенції, ніяких повноважень для того, щоб впливати на обмінний курс гривні; навпаки, 99-ю статтею Конституції України зафіксовано, що забезпечення стабільності грошової одиниці є основною функцією Центрального банку держави - Національного банку України. Уряду Конституцією заборонено втручатися в діяльність Національного банку України.
Голова Національного банку знаходиться поза межами впливу на нього з боку Кабінету Міністрів. В той же час, зняти або призначити Голову Національного банку не може навіть Верховна Рада, тому що за Конституцією України як призначення, так і звільнення Голови Національного банку відбувається за поданням Президента. Тобто Президент несе повну відповідальність за діяльність Голови Національного банку, повну відповідальність за діяльність Національного банку і безумовно може кадрово впливати на всі події, які відбуваються у Національному банку. Крім Президента ніхто цього зробити не може.
Я можу вам сказати, всі аналітичні матеріали, які надані нам сьогодні професійними агенціями, економістами, фінансистами світу, в тому числі аналітиками і фінансистами України, говорять про те, що немає ніяких об’єктивних економічних або фінансових підстав для такого падіння курсу гривни. Все, що відбувається з гривнею, - це штучні процеси, не пов’язані з об’єктивними процесами в економіці України або економіці світу.
Я можу сказати, що я, як Прем’єр-міністр, місяць тому почала помічати ненормальні речі, які пов’язані з курсом гривни, але місяць я вела дискусію і діалог з Національним банком, розуміючи, що будь-яка публічна інформація може зашкодити ситуації на валютних ринках. І саме тому місяць я намагалася в режимі переговорів з Національним банком на рівні Прем’єр-міністра, Першого віце-прем’єр-міністра, Міністра фінансів зупинити те, що відбувається. На жаль, Нацбанк глухий, німий і абсолютно не реагує ні на які зауваження і ні на які поради.
Саме тому сьогодні я для себе прийняла рішення оприлюднити ту інформацію, яка, на мій погляд, лежить в основі такої неординарної і нестандартної поведінки гривні. Я можу сказати, що все, що пов’язано сьогодні з падінням курсу гривни – це спеціальні спекулятивні операції, які плануються на валютному ринку України, які організовуються за підтримки Національного банку і декількох банків нашої країни.
Ми з великим трудом дістали інформацію, яка в усіх інших країнах є інформацією публічною. На жаль, український Національний банк всю цю інформацію зробив непублічною. Йдеться про те, що з 1 жовтня цього року Нацбанк проводить емісію, по суті справи - друк грошей. На сьогодні така емісія склала більше 40 мільярдів гривень. Ці емісійні гроші мусили прозоро, в абсолютно зрозумілий спосіб передаватися для комерційних банків, в тому числі і державних банків України, для того, щоб покривати всі розриви і виплачувати людям депозити, які знаходяться сьогодні в банках, а це практично людські заощадження.
Я можу вам сказати, що все рефінансування, по суті справи розподілення цих 40 млрд. грн. серед комерційних банків України, відбувалося таким чином, що головні фінансові потоки були зосереджені на окремих банках, які входили в систему побудови масштабних спекулятивних операцій з курсом гривні.
Я можу назвати декілька банків, але на одному хотіла би зупинитися. Справа в тому, що 40 мільярдів гривень, а якщо точніше, 40 мільярдів 275 мільйонів мали на увазі підтримати також і реальний сектор економіки. Але майже одна п’ята частина цих грошей була спрямована на банк-банкрут, який був викуплений за бросові гроші. Мова йде про 7 мільярдів 100 мільйонів гривень, які були направлені в якості рефінансування на банк «Надра». Ці гроші акумулювалися і потім, по курсу Нацбанку, який був завджи нижчий на 1,5 – 2 гривні за ринковий курс, цей банк викуповував валюту.
Є ще декілька банків, які проводили такі самі операції. По суті справи, банк, який був придбаний приблизно за 60 мільйонів доларів, отримав фінансові ресурси, емітовані Нацбанком, на суму 7 мільярдів 100 мільйонів. Це скандал для банківської системи, це скандал для Нацбанку.
І більше того, я втомилася на зустрічах з банківською системою України слухати їх зауваження відносно того, що відкат за отримання грошей рефінансування для банків, відкат, а, власне, хабарі, складав від 3 до 7 % від загальної суми фінансів, яка виділена Нацбанком окремому банку.
Але йдеться про те, що далі для того, щоб таким банкам, як „Надра” банк (за яким стоїть славнозвісно відомий пан Фірташ, який стоїть і за РосУкрЕнерго який зруйнував газовий ринок країни), для того, щоб вони заробили побільше, зараз потрібно обрушити курс долара. І сьогодні в таких банках спеціальних, в тому числі в „Надра” банку майже 1 млрд. доларів лежить і чекає того моменту, коли гривня упаде і стане найдешевшою, яку тільки можливо отримати в цій ситуації. Як тільки гривня падає, такі банки викидають на ринок валюту, купують гривню, а потім, коли вони куплять долари, роблять заплановане зміцнення гривні. І тільки на одній оборудці „Надра” банку (за яким, до речі, стоїть і Адміністрація Президента), буде півмільярда доларів покладено в кишеню. Це страшні операції. І ці операції практично на горі України, на кризі.
І зараз потрібно визнати, що, на жаль, значна кількість людей в Україні на світовій фінансовій кризі втрачає гроші, втрачає кредити, втрачає квартири, втрачає все, що купувалось на основі цих кредитів, а невеличка купка людей під прикриттям Президента, Голови Національного банку і штучних банків, які для таких цілей створені, заробляють сьогодні мільярдні статки. Так живе країна.
Я можу також сказати, що на фоні того, що банку „Надра”, який сьогодні є головною складовою механізму спекуляції, на фоні цього, коли їм дали 7 млрд. 100 млн. грн., в той же час державному банку „Укрексімбанку”, який і мав за мету фінансувати реальний сектор економіки, на сьогодні дали трошки більше мільярда. Це говорить про те, що нікого не цікавить реальний сектор економіки, а політики, які вже йдуть з арени політичної і розуміють, що вони раз і назавжди втрачають владу, хочуть останні гроші заробити на горі України.
Крім того, Уряд України звернувся до банківської системи, щоб через реалізацію цінних паперів Уряду профінансувати плановий бюджетний дефіцит, який був закладений в проекті бюджету на 2008 рік. До кінця року потрібно було на внутрішньому ринку профінансувати біля 6 млрд. грн. Національний банк, враховуючи, що всі гроші йдуть на ці спекулятивні операції, емісійні гроші Національного банку, замість 6 млрд. купив цінних паперів уряду всього на 600 млн. грн., це значить, що банку „Надра” - 7 млрд., а уряду України замість 6 млрд. – 600 млн. гривень.
Я можу сказати, що Уряд, бюджет – це пенсії, заробітні плати, це все, що з цим пов’язано. І те, що робиться сьогодні в Національному банку - це банальний кримінальний злочин, по якому мусять бути порушені кримінальні справи. Всі матеріали, які я сьогодні маю на руках і які отримані завдяки роботі Держфінмоніторингу, Уряду, КРУ, будуть передані до спеціальної слідчої комісії Верховної Ради, яка мусить цей злочин просто викрити. Я думаю, що такого позору Національний банк України ще ніколи не переживав і такого ганебного іміджу у Національного банку України ще ніколи не було.
І я хочу зараз звернутися до Голови Національного банку і до всього правління Національного банку, хочу звернутися до Ради Національного банку: якщо ви не припините в найближчі години ці спекулятивні операції і не поставите курс гривні на місце, я буду звертатися до міжнародних організацій, які займаються розслідуванням відмивання брудних грошей і макроспекулятивних і корупційних операцій.
Я хочу також зараз звернутися до Президента України – припинити покривати ці речі, припинити заробляти на таких речах і поставити на цьому крапкую. А також я вимагаю від Президента країни терміново подати на звільнення Голову Національного банку і прибрати від влади в Національному банку все правління.
Я думаю, що сьогодні все, що в парламенті говорилося на цю тему, абсолютно відповідає істині. Заручником цих великомасштабних спекулятивних операцій став бюджет України, який не можна спланувати на наступний рік, тому що курс гривні, долару до гривні 10 гривень, вже по суті справи робить неможливим продаж природного газу, який ми закуповуємо по імпорту на внутрішньому ринку, тому що не може газ бути вдвічі дорожчим. Це робить неможливим закупівлю ядерного палива, купівлю для людей ліків, які сьогодні практично всі поставляються по імпорту, робить неможливим для людей повернення валютних кредитів, які вони взяли під свої споживчі потреби, в тому числі під квартири.
Я хочу, щоб нарешті Президент і його команда, якщо її можна так назвати, - Голова Національного банку, Балога, заступник Голови Національного банку пан Шаповалов, який сидить на всіх цих операціях - нарешті зупинилися і подумали про країну. Я знаю, чого вони хочуть: вони хочуть сьогодні, по-перше, зробити так, щоб було чим гірше, тим краще, щоб створити неможливі умови життя для уряду, а як наслідок і для країни, і в той же час на цьому непогано заробити.
Я виступаю радикально проти такої поведінки. І уряд, і я особисто як Прем’єр-міністр, а також фракція, яка представляє нашу політичну силу в парламенті, будуть досить радикально діяти проти такої ситуації. Якщо Президент не подасть на відставку Голову Національного банку, я переконана, що ми будемо піднімати це питання у Верховній Раді, будемо закликати Генеральну прокуратуру до звіту по таких напрямках. І ще раз кажу: будемо піднімати до рівня світової банківської спільноти всі ці непотрібні оборудки, які робляться сьогодні в Національному банку під повним прикриттям Президента.
Я також хотіла б звернутися до Рахункової палати, до Генерального прокурора терміново перевірити все, що робиться в „Надра банку”, і все, що робиться в інших банках, які вказані на цьому аркуші, які саме таким чином сьогодні на спекулятивному ринку руйнують курс гривні. Я думаю, що жодна країна такого б не потерпіла. На жаль, в Україні політикум, народ і банківська система чомусь мають намір терпіти це. Я, як Прем’єр-міністр, цього терпіти не буду. Достатньо місяця, щоб треба було знайти порозуміння і закінчити всі ці тіньові оборудки.
Крім того, коли я попередила пана Шаповалова і пана Стельмаха про те, що якщо це не припиниться, я оприлюдню цю інформацію, вони сказали, що якщо я виступлю публічно, уряд більше не отримає ні копійки грошей. Я хочу зрозуміти, що це за поведінка, як така поведінка мала можливість взагалі бути між державними гілками влади і чому сьогодні Нацбанк собі таке дозволяє.
Я сподіваюсь на те, що фракція БЮТ в Верховній Раді не допустить розгляду будь-яких питань, поки не буде звіту Голови Національного банку і поки не буде подання Президента на звільнення Голови Національного банку.
З цієї хвилини всі компроміси завершились. І ми будемо діяти абсолютно законним, відкритим і публічним шляхом.
Ще хочу все ж таки заспокоїти зараз людей, тому що всі, у кого зараз валютні кредити (безумовно, під такий курс зарплати ніхто не підвищував), сьогодні всі мусять розуміти, що курс гривні, який сьогодні демонструє Національний банк, не має під собою ніяких абсолютно економічних причин, ніяких, жодної. Максимум, що може бути на фоні кризи, - це 6,57. Це по наших розрахунках уряду таке зараз ми бачимо. Але не більше.
І тому будь-яке професійне нове керівництво Національного банку України може абсолютно спокойно, професійно і нормально повернути курс до економічно і фінансово обґрунтованих меж. Якщо це не буде зроблено, у нас будуть дуже важкі наслідки для економіки України. Я не хочу уточнювати, які, але я вірю, що з сьогоднішнього дня Національний банк почне ставити курс на місце і припинить на цьому заробляти мільярди разом із своєю бандою.
Це, власне, все, що я хотіла сказати. Я уважно стежу за курсом гривні. І з кожним кроком курсу гривні я продовжу застосовувати ці кроки, в тому числі і на міжнародному рівні.
Голова Національного банку знаходиться поза межами впливу на нього з боку Кабінету Міністрів. В той же час, зняти або призначити Голову Національного банку не може навіть Верховна Рада, тому що за Конституцією України як призначення, так і звільнення Голови Національного банку відбувається за поданням Президента. Тобто Президент несе повну відповідальність за діяльність Голови Національного банку, повну відповідальність за діяльність Національного банку і безумовно може кадрово впливати на всі події, які відбуваються у Національному банку. Крім Президента ніхто цього зробити не може.
Я можу вам сказати, всі аналітичні матеріали, які надані нам сьогодні професійними агенціями, економістами, фінансистами світу, в тому числі аналітиками і фінансистами України, говорять про те, що немає ніяких об’єктивних економічних або фінансових підстав для такого падіння курсу гривни. Все, що відбувається з гривнею, - це штучні процеси, не пов’язані з об’єктивними процесами в економіці України або економіці світу.
Я можу сказати, що я, як Прем’єр-міністр, місяць тому почала помічати ненормальні речі, які пов’язані з курсом гривни, але місяць я вела дискусію і діалог з Національним банком, розуміючи, що будь-яка публічна інформація може зашкодити ситуації на валютних ринках. І саме тому місяць я намагалася в режимі переговорів з Національним банком на рівні Прем’єр-міністра, Першого віце-прем’єр-міністра, Міністра фінансів зупинити те, що відбувається. На жаль, Нацбанк глухий, німий і абсолютно не реагує ні на які зауваження і ні на які поради.
Саме тому сьогодні я для себе прийняла рішення оприлюднити ту інформацію, яка, на мій погляд, лежить в основі такої неординарної і нестандартної поведінки гривні. Я можу сказати, що все, що пов’язано сьогодні з падінням курсу гривни – це спеціальні спекулятивні операції, які плануються на валютному ринку України, які організовуються за підтримки Національного банку і декількох банків нашої країни.
Ми з великим трудом дістали інформацію, яка в усіх інших країнах є інформацією публічною. На жаль, український Національний банк всю цю інформацію зробив непублічною. Йдеться про те, що з 1 жовтня цього року Нацбанк проводить емісію, по суті справи - друк грошей. На сьогодні така емісія склала більше 40 мільярдів гривень. Ці емісійні гроші мусили прозоро, в абсолютно зрозумілий спосіб передаватися для комерційних банків, в тому числі і державних банків України, для того, щоб покривати всі розриви і виплачувати людям депозити, які знаходяться сьогодні в банках, а це практично людські заощадження.
Я можу вам сказати, що все рефінансування, по суті справи розподілення цих 40 млрд. грн. серед комерційних банків України, відбувалося таким чином, що головні фінансові потоки були зосереджені на окремих банках, які входили в систему побудови масштабних спекулятивних операцій з курсом гривні.
Я можу назвати декілька банків, але на одному хотіла би зупинитися. Справа в тому, що 40 мільярдів гривень, а якщо точніше, 40 мільярдів 275 мільйонів мали на увазі підтримати також і реальний сектор економіки. Але майже одна п’ята частина цих грошей була спрямована на банк-банкрут, який був викуплений за бросові гроші. Мова йде про 7 мільярдів 100 мільйонів гривень, які були направлені в якості рефінансування на банк «Надра». Ці гроші акумулювалися і потім, по курсу Нацбанку, який був завджи нижчий на 1,5 – 2 гривні за ринковий курс, цей банк викуповував валюту.
Є ще декілька банків, які проводили такі самі операції. По суті справи, банк, який був придбаний приблизно за 60 мільйонів доларів, отримав фінансові ресурси, емітовані Нацбанком, на суму 7 мільярдів 100 мільйонів. Це скандал для банківської системи, це скандал для Нацбанку.
І більше того, я втомилася на зустрічах з банківською системою України слухати їх зауваження відносно того, що відкат за отримання грошей рефінансування для банків, відкат, а, власне, хабарі, складав від 3 до 7 % від загальної суми фінансів, яка виділена Нацбанком окремому банку.
Але йдеться про те, що далі для того, щоб таким банкам, як „Надра” банк (за яким стоїть славнозвісно відомий пан Фірташ, який стоїть і за РосУкрЕнерго який зруйнував газовий ринок країни), для того, щоб вони заробили побільше, зараз потрібно обрушити курс долара. І сьогодні в таких банках спеціальних, в тому числі в „Надра” банку майже 1 млрд. доларів лежить і чекає того моменту, коли гривня упаде і стане найдешевшою, яку тільки можливо отримати в цій ситуації. Як тільки гривня падає, такі банки викидають на ринок валюту, купують гривню, а потім, коли вони куплять долари, роблять заплановане зміцнення гривні. І тільки на одній оборудці „Надра” банку (за яким, до речі, стоїть і Адміністрація Президента), буде півмільярда доларів покладено в кишеню. Це страшні операції. І ці операції практично на горі України, на кризі.
І зараз потрібно визнати, що, на жаль, значна кількість людей в Україні на світовій фінансовій кризі втрачає гроші, втрачає кредити, втрачає квартири, втрачає все, що купувалось на основі цих кредитів, а невеличка купка людей під прикриттям Президента, Голови Національного банку і штучних банків, які для таких цілей створені, заробляють сьогодні мільярдні статки. Так живе країна.
Я можу також сказати, що на фоні того, що банку „Надра”, який сьогодні є головною складовою механізму спекуляції, на фоні цього, коли їм дали 7 млрд. 100 млн. грн., в той же час державному банку „Укрексімбанку”, який і мав за мету фінансувати реальний сектор економіки, на сьогодні дали трошки більше мільярда. Це говорить про те, що нікого не цікавить реальний сектор економіки, а політики, які вже йдуть з арени політичної і розуміють, що вони раз і назавжди втрачають владу, хочуть останні гроші заробити на горі України.
Крім того, Уряд України звернувся до банківської системи, щоб через реалізацію цінних паперів Уряду профінансувати плановий бюджетний дефіцит, який був закладений в проекті бюджету на 2008 рік. До кінця року потрібно було на внутрішньому ринку профінансувати біля 6 млрд. грн. Національний банк, враховуючи, що всі гроші йдуть на ці спекулятивні операції, емісійні гроші Національного банку, замість 6 млрд. купив цінних паперів уряду всього на 600 млн. грн., це значить, що банку „Надра” - 7 млрд., а уряду України замість 6 млрд. – 600 млн. гривень.
Я можу сказати, що Уряд, бюджет – це пенсії, заробітні плати, це все, що з цим пов’язано. І те, що робиться сьогодні в Національному банку - це банальний кримінальний злочин, по якому мусять бути порушені кримінальні справи. Всі матеріали, які я сьогодні маю на руках і які отримані завдяки роботі Держфінмоніторингу, Уряду, КРУ, будуть передані до спеціальної слідчої комісії Верховної Ради, яка мусить цей злочин просто викрити. Я думаю, що такого позору Національний банк України ще ніколи не переживав і такого ганебного іміджу у Національного банку України ще ніколи не було.
І я хочу зараз звернутися до Голови Національного банку і до всього правління Національного банку, хочу звернутися до Ради Національного банку: якщо ви не припините в найближчі години ці спекулятивні операції і не поставите курс гривні на місце, я буду звертатися до міжнародних організацій, які займаються розслідуванням відмивання брудних грошей і макроспекулятивних і корупційних операцій.
Я хочу також зараз звернутися до Президента України – припинити покривати ці речі, припинити заробляти на таких речах і поставити на цьому крапкую. А також я вимагаю від Президента країни терміново подати на звільнення Голову Національного банку і прибрати від влади в Національному банку все правління.
Я думаю, що сьогодні все, що в парламенті говорилося на цю тему, абсолютно відповідає істині. Заручником цих великомасштабних спекулятивних операцій став бюджет України, який не можна спланувати на наступний рік, тому що курс гривні, долару до гривні 10 гривень, вже по суті справи робить неможливим продаж природного газу, який ми закуповуємо по імпорту на внутрішньому ринку, тому що не може газ бути вдвічі дорожчим. Це робить неможливим закупівлю ядерного палива, купівлю для людей ліків, які сьогодні практично всі поставляються по імпорту, робить неможливим для людей повернення валютних кредитів, які вони взяли під свої споживчі потреби, в тому числі під квартири.
Я хочу, щоб нарешті Президент і його команда, якщо її можна так назвати, - Голова Національного банку, Балога, заступник Голови Національного банку пан Шаповалов, який сидить на всіх цих операціях - нарешті зупинилися і подумали про країну. Я знаю, чого вони хочуть: вони хочуть сьогодні, по-перше, зробити так, щоб було чим гірше, тим краще, щоб створити неможливі умови життя для уряду, а як наслідок і для країни, і в той же час на цьому непогано заробити.
Я виступаю радикально проти такої поведінки. І уряд, і я особисто як Прем’єр-міністр, а також фракція, яка представляє нашу політичну силу в парламенті, будуть досить радикально діяти проти такої ситуації. Якщо Президент не подасть на відставку Голову Національного банку, я переконана, що ми будемо піднімати це питання у Верховній Раді, будемо закликати Генеральну прокуратуру до звіту по таких напрямках. І ще раз кажу: будемо піднімати до рівня світової банківської спільноти всі ці непотрібні оборудки, які робляться сьогодні в Національному банку під повним прикриттям Президента.
Я також хотіла б звернутися до Рахункової палати, до Генерального прокурора терміново перевірити все, що робиться в „Надра банку”, і все, що робиться в інших банках, які вказані на цьому аркуші, які саме таким чином сьогодні на спекулятивному ринку руйнують курс гривні. Я думаю, що жодна країна такого б не потерпіла. На жаль, в Україні політикум, народ і банківська система чомусь мають намір терпіти це. Я, як Прем’єр-міністр, цього терпіти не буду. Достатньо місяця, щоб треба було знайти порозуміння і закінчити всі ці тіньові оборудки.
Крім того, коли я попередила пана Шаповалова і пана Стельмаха про те, що якщо це не припиниться, я оприлюдню цю інформацію, вони сказали, що якщо я виступлю публічно, уряд більше не отримає ні копійки грошей. Я хочу зрозуміти, що це за поведінка, як така поведінка мала можливість взагалі бути між державними гілками влади і чому сьогодні Нацбанк собі таке дозволяє.
Я сподіваюсь на те, що фракція БЮТ в Верховній Раді не допустить розгляду будь-яких питань, поки не буде звіту Голови Національного банку і поки не буде подання Президента на звільнення Голови Національного банку.
З цієї хвилини всі компроміси завершились. І ми будемо діяти абсолютно законним, відкритим і публічним шляхом.
Ще хочу все ж таки заспокоїти зараз людей, тому що всі, у кого зараз валютні кредити (безумовно, під такий курс зарплати ніхто не підвищував), сьогодні всі мусять розуміти, що курс гривні, який сьогодні демонструє Національний банк, не має під собою ніяких абсолютно економічних причин, ніяких, жодної. Максимум, що може бути на фоні кризи, - це 6,57. Це по наших розрахунках уряду таке зараз ми бачимо. Але не більше.
І тому будь-яке професійне нове керівництво Національного банку України може абсолютно спокойно, професійно і нормально повернути курс до економічно і фінансово обґрунтованих меж. Якщо це не буде зроблено, у нас будуть дуже важкі наслідки для економіки України. Я не хочу уточнювати, які, але я вірю, що з сьогоднішнього дня Національний банк почне ставити курс на місце і припинить на цьому заробляти мільярди разом із своєю бандою.
Це, власне, все, що я хотіла сказати. Я уважно стежу за курсом гривні. І з кожним кроком курсу гривні я продовжу застосовувати ці кроки, в тому числі і на міжнародному рівні.
Готуємось до Нового Року разом з кременчуцькою дітлашнею
Міська організація ВО «Батьківщина» та депутати Кременчуцької міської, районних рад від фракції БЮТ ініціювали проведення Новорічного ранку для ста дітей з малозабезпечених та багато дітних сімей. За кошти, зібрані депутатами, закуплені подарунки, новорічні іграшки. Новорічний ранок відбудуться в Палаці Культури «КрАЗ» третього січня наступного року і на ньому на дітей чекатиме святкова вистава з дідом Морозом, Снігуронькою, сюрпризами та подарунками, а також вітання від міської організації ВО «Батьківщина» та депутатів.
пʼятниця, 19 грудня 2008 р.
Кременчуцький БЮТ продовжує розслідувати «цвинтарний» скандал
Відбулося чергове засідання спеціально створеної депутатської комісії міськради під головуванням одного з лідерів міського БЮТ, члена ВО "Батьківщина", Андрія Погрібного. Її створили для перевірки діяльності комунального підприємства "Комбінат ритуальних послуг", що викликала резонанс і обурення місцевої громади. Попереднє засідання комісія провела у кабінеті директора Комбінату Віталія Дедюріна.
Після цього у ЗМІ було розповсюджено телефон гарячої лінії, за яким кременчужани мали можливість повідомляти про випадки нелюдського ставлення до них під час поховань. За словами Андрія Погрібного, дзвінків було вдосталь. Але на друге засідання депутатської комісії було запрошено керівників приватних фірм з надання ритуальних послуг, з якими Дедюрін відмовлявся підписувати договори. Без цього приватні фірми не могли працювати, а комбінат автоматично позбувався конкурентів і визначав "захмарні" ціни на власні послуги.
Серед громадян особливо вразила розповідь пенсіонера Василя Душки, який влітку хоронив свого тестя, ветерана війни, інваліда першої групи.
Своїми поневіряннями Василь Душка поділився з депутатською комісією:
- Приїхав я у Комбінат ритуальних послуг і зробив за його умовами договір-замовлення. Сплатив усе сповна. Мені розповіли, що робити, в якій послідовності, розписали по годинах. Тут до мене підходить заступник директора і говорить, що мені необхідно зустрітися з директором. Думаю, що це через те, що ховаю ветерана війни, можливо, запропонує якісь пільги. Я зайшов до приймальної і став чекати. Пройшло хвилин 40. У цей час з кабінету було чути якісь "перестрілки" на підвищених тонах. Потім вийшов чоловік, дуже збуджений. Ми із заступником зайшли. Першим питанням директора було: "А де ви хочете хоронити?". Я відповідаю, що на кладовищі по вулиці Петровського. Там у 2005 році похована дружина тестя, стоїть пам'ятник, і поруч є місце для цього ветерана. "Ні, ви там хоронити не будете, потрібно заплатити за резерв 1,5 тисячі гривень", - продовжує директор. Я заперечую: "Ні, платити я не буду, навпаки, я думав, що у вас якісь пільги і ви надасте підтримку, а ви з мене вимагаєте гроші". Зараз похорон і так коштує 3 тисячі гривень, а якщо додати 1,5 - вийде 4,5 тисячі. Таких коштів у мене немає. "Хто вам дозволяв пам'ятник будувати?", - запитує директор. Я говорю, що у 2005 році, коли поховали бабусю, нам навіть питання такого ніхто не задавав. А директор продовжує свою лінію, доки резерв не оплатимо, хоронити зараз не будемо. Якщо так, заявляю, то взагалі не буду ховати. Але директор на це: "Тоді ми його поховаємо, як невідомого"... Така "перестрілка" у мене з ним тривала десь з пів години. Згоди не дійшли. Коли вийшов з кабінету, працівники комбінату питають, скільки з мене хотіли? Кажу, 1,5 тисячі, а вони у відповідь, що це ще й небагато. Та мене найбільше вразила пропозиція директора, що, мовляв, давайте похоронимо дідуся на Молодіжному, а до нього перенесемо його бабусю і переставимо пам'ятник. Я думаю, що так міркувати може лише хвора людина... Я поїхав до міськвиконкому і звернувся до УЖКГ. Там дивуються, що таке може бути, обурюються. Потім запевняють, що поговорили з директором комбінату, тож ветерана поховають з почестями. Подякував за допомогу, повертаюся назад. Аж раптом на східцях приміщення міськвиконкому зустрічаю цього директора разом із його заступником. Проте він запевнив, що як сказав, так і буде. Поховання на кладовищі по вулиці Петровського не буде. Гроші платити доведеться, але вже не 1,5 тисячі, а всього 1 тисячу гривень. Ні про якісь почесті для ветерана на комбінаті взагалі не йшлося... Я звернувся до похоронної фірми "Скорбота". До мене там поставилися душевно, зробили все, як належить, за що я дуже вдячний.
Інше повідомлення за телефоном гарячої лінії:
Жінка звернулася до Комбінату ритуальних послуг з бажанням поховати родичку. У сім'ї був резерв на кладовищі. Але це потрібно довести чеком, якого у жінки не було. Перше поховання відбулося багато років тому. До того ж на підприємстві відповіли, що в них була пожежа, згорів архів, і підтвердити оплату резервування немає можливості. Тому за резервування треба платити зараз 950 гривень. (До приходу пів року тому на комбінат нового директора В.Дедюріна ця сума складала всього 24 гривні)
Депутат міськради фракції БЮТ Андрій Погрібний:
- Я поцікавився у колишнього керівника Комбінату ритуальних послуг, чи була на його пам'яті пожежа? Він такого не пригадує. Я запитував про пожежу і у теперішніх працівників підприємства і вони відповіли, що її не було. Це означає, що людей свідомо підштовхують до повторної оплати, причому у десятки разів дорожче.
Однак тарифи повинні затверджуватися рішенням міськвиконкомом, але досі такого рішення не було. Тож завищену плату вимагають незаконно.
Про що говорить закон України "Про поховання та похоронну справу"?
Стаття 25 обумовлює, що за бажанням одного з родичів, для поховання двох чи більше померлих безоплатно виділяється місце для родинного поховання.
Після здійснення поховання видається свідоцтво. Це свідоцтво дає право його пред'явнику проводити підпоховання.
Слід зазначити, що такого поняття, як "резервування", в законі взагалі немає. Це надумана норма новим керівництвом кременчуцького Комбінату ритуальних послуг, на підставі якої з громадян стягують 950 гривень (зазначених офіційно).
На питання, з яких міркувань випливла саме така сума, юрист підприємства під час першого засідання депутатської комісії відповів, що вони керуються такою категорією права, як "дозволяється все те, що не забороняється законом". Юрист також по-своєму трактує родинне поховання - це коли сім'я помирає одночасно, наприклад, під час автокатастрофи. Але при цьому він чомусь не бере до уваги оговорене законом "підпоховання", яке має здійснюватися безкоштовно. Словом, закон трактується так, як вигідно підприємству для власного зиску. Хоча його завдання працювати на громаду і задовольняти в першу чергу її потреби.
А для юриста можна провести невеликий лікнеп. Категорія права "дозволяється все те, що не забороняється законом" стосується фізичних осіб, а посадовці мають дотримуватися іншої норми - "дозволяється те, що дозволяється законом", і не більше того.
Минулого місяця комісія Міністерства ЖКГ після перевірки виявила в роботі комбінату недоліки. Один з них - не створено конкурентного середовища на ринку ритуальних послуг, комбінат уклав договори на співпрацю лише з двома фірмами з дев'яти, які займаються цією діяльністю. На друге засідання створеної депутатської комісії міськради було запрошено керівників усіх цих фірм, аби вони прояснили ситуацію. Але, як стало відомо, напередодні В.Дедюрін уклав з ними договори, окрім фірми "Скорбота". Саме вона займалася похованням на кладовищі по вулиці Петровського і тоді, коли стався прикрий інцидент, коли свіжовикопану поховальну яму засипали працівники комбінату, а потім знімали на відеокамеру те, як яму знову відкопують, а потім і похорони.
В.Дедюрін після цього заявив, що не знав і не відав, хто і кого хоронить. Тому й вдався до таких заходів. На друге засідання депутатської комісії запросили Тетяну П., доньку жінки, яку тоді хоронили. Вона розповіла, що зверталася до Комбінату ритуальних послуг для організації поховання. Більше того, разом із заступником вони виїжджали на місце, той виміряв розміри могили, і визначив, що на зарезервованому місці можна хоронити. Однак потрібно заплатити гроші. А також надати докази родинного поховання усіх померлих, тобто відповідні довідки. Тетяна П. говорить, що швидко такі вимоги виконати практично неможливо, оскільки там у могилах лежать і бабуся, і прабабуся ще з радянських часів, коли кладовище належало колгоспу, якого зараз не існує. Втім, якщо навіть усі довідки будуть надані, платити 1000 гривень все одно доведеться. Тому Тетяна П. і звернулася до "Скорботи" для організації поховання.
Керівник цієї похоронної фірми Аліна Круглова говорить, що за 10 років роботи до неї не було претензій з боку клієнтів і скарг. Ціни в "Скорботі" набагато нижче, ніж у комбінаті. Виходить, В.Дедюрін не укладає з нею угоду (без якої "Скорбота" не може працювати на ринку ритуальних послуг) не інакше, як з міркувань конкуренції. Що забороняється законом.
Депутатська комісія працює далі. Однак уже зараз у неї зароджується думка рекомендувати міськвиконкому звільнити з посади В.Дедюрина. Адже він не бере до уваги головне, чого від нього вимагає Закон "Про поховання та похоронну справу" (ст.4): діяльність у галузі поховання базується на таких основних принципах - гарантування належного поховання померлих, з урахуванням їх волевиявлення, вираженого при житті, а за відсутності - з урахуванням побажань родичів.
Олег Михайленко
На фото: Андрій Погрібний
Після цього у ЗМІ було розповсюджено телефон гарячої лінії, за яким кременчужани мали можливість повідомляти про випадки нелюдського ставлення до них під час поховань. За словами Андрія Погрібного, дзвінків було вдосталь. Але на друге засідання депутатської комісії було запрошено керівників приватних фірм з надання ритуальних послуг, з якими Дедюрін відмовлявся підписувати договори. Без цього приватні фірми не могли працювати, а комбінат автоматично позбувався конкурентів і визначав "захмарні" ціни на власні послуги.
Серед громадян особливо вразила розповідь пенсіонера Василя Душки, який влітку хоронив свого тестя, ветерана війни, інваліда першої групи.
Своїми поневіряннями Василь Душка поділився з депутатською комісією:
- Приїхав я у Комбінат ритуальних послуг і зробив за його умовами договір-замовлення. Сплатив усе сповна. Мені розповіли, що робити, в якій послідовності, розписали по годинах. Тут до мене підходить заступник директора і говорить, що мені необхідно зустрітися з директором. Думаю, що це через те, що ховаю ветерана війни, можливо, запропонує якісь пільги. Я зайшов до приймальної і став чекати. Пройшло хвилин 40. У цей час з кабінету було чути якісь "перестрілки" на підвищених тонах. Потім вийшов чоловік, дуже збуджений. Ми із заступником зайшли. Першим питанням директора було: "А де ви хочете хоронити?". Я відповідаю, що на кладовищі по вулиці Петровського. Там у 2005 році похована дружина тестя, стоїть пам'ятник, і поруч є місце для цього ветерана. "Ні, ви там хоронити не будете, потрібно заплатити за резерв 1,5 тисячі гривень", - продовжує директор. Я заперечую: "Ні, платити я не буду, навпаки, я думав, що у вас якісь пільги і ви надасте підтримку, а ви з мене вимагаєте гроші". Зараз похорон і так коштує 3 тисячі гривень, а якщо додати 1,5 - вийде 4,5 тисячі. Таких коштів у мене немає. "Хто вам дозволяв пам'ятник будувати?", - запитує директор. Я говорю, що у 2005 році, коли поховали бабусю, нам навіть питання такого ніхто не задавав. А директор продовжує свою лінію, доки резерв не оплатимо, хоронити зараз не будемо. Якщо так, заявляю, то взагалі не буду ховати. Але директор на це: "Тоді ми його поховаємо, як невідомого"... Така "перестрілка" у мене з ним тривала десь з пів години. Згоди не дійшли. Коли вийшов з кабінету, працівники комбінату питають, скільки з мене хотіли? Кажу, 1,5 тисячі, а вони у відповідь, що це ще й небагато. Та мене найбільше вразила пропозиція директора, що, мовляв, давайте похоронимо дідуся на Молодіжному, а до нього перенесемо його бабусю і переставимо пам'ятник. Я думаю, що так міркувати може лише хвора людина... Я поїхав до міськвиконкому і звернувся до УЖКГ. Там дивуються, що таке може бути, обурюються. Потім запевняють, що поговорили з директором комбінату, тож ветерана поховають з почестями. Подякував за допомогу, повертаюся назад. Аж раптом на східцях приміщення міськвиконкому зустрічаю цього директора разом із його заступником. Проте він запевнив, що як сказав, так і буде. Поховання на кладовищі по вулиці Петровського не буде. Гроші платити доведеться, але вже не 1,5 тисячі, а всього 1 тисячу гривень. Ні про якісь почесті для ветерана на комбінаті взагалі не йшлося... Я звернувся до похоронної фірми "Скорбота". До мене там поставилися душевно, зробили все, як належить, за що я дуже вдячний.
Інше повідомлення за телефоном гарячої лінії:
Жінка звернулася до Комбінату ритуальних послуг з бажанням поховати родичку. У сім'ї був резерв на кладовищі. Але це потрібно довести чеком, якого у жінки не було. Перше поховання відбулося багато років тому. До того ж на підприємстві відповіли, що в них була пожежа, згорів архів, і підтвердити оплату резервування немає можливості. Тому за резервування треба платити зараз 950 гривень. (До приходу пів року тому на комбінат нового директора В.Дедюріна ця сума складала всього 24 гривні)
Депутат міськради фракції БЮТ Андрій Погрібний:
- Я поцікавився у колишнього керівника Комбінату ритуальних послуг, чи була на його пам'яті пожежа? Він такого не пригадує. Я запитував про пожежу і у теперішніх працівників підприємства і вони відповіли, що її не було. Це означає, що людей свідомо підштовхують до повторної оплати, причому у десятки разів дорожче.
Однак тарифи повинні затверджуватися рішенням міськвиконкомом, але досі такого рішення не було. Тож завищену плату вимагають незаконно.
Про що говорить закон України "Про поховання та похоронну справу"?
Стаття 25 обумовлює, що за бажанням одного з родичів, для поховання двох чи більше померлих безоплатно виділяється місце для родинного поховання.
Після здійснення поховання видається свідоцтво. Це свідоцтво дає право його пред'явнику проводити підпоховання.
Слід зазначити, що такого поняття, як "резервування", в законі взагалі немає. Це надумана норма новим керівництвом кременчуцького Комбінату ритуальних послуг, на підставі якої з громадян стягують 950 гривень (зазначених офіційно).
На питання, з яких міркувань випливла саме така сума, юрист підприємства під час першого засідання депутатської комісії відповів, що вони керуються такою категорією права, як "дозволяється все те, що не забороняється законом". Юрист також по-своєму трактує родинне поховання - це коли сім'я помирає одночасно, наприклад, під час автокатастрофи. Але при цьому він чомусь не бере до уваги оговорене законом "підпоховання", яке має здійснюватися безкоштовно. Словом, закон трактується так, як вигідно підприємству для власного зиску. Хоча його завдання працювати на громаду і задовольняти в першу чергу її потреби.
А для юриста можна провести невеликий лікнеп. Категорія права "дозволяється все те, що не забороняється законом" стосується фізичних осіб, а посадовці мають дотримуватися іншої норми - "дозволяється те, що дозволяється законом", і не більше того.
Минулого місяця комісія Міністерства ЖКГ після перевірки виявила в роботі комбінату недоліки. Один з них - не створено конкурентного середовища на ринку ритуальних послуг, комбінат уклав договори на співпрацю лише з двома фірмами з дев'яти, які займаються цією діяльністю. На друге засідання створеної депутатської комісії міськради було запрошено керівників усіх цих фірм, аби вони прояснили ситуацію. Але, як стало відомо, напередодні В.Дедюрін уклав з ними договори, окрім фірми "Скорбота". Саме вона займалася похованням на кладовищі по вулиці Петровського і тоді, коли стався прикрий інцидент, коли свіжовикопану поховальну яму засипали працівники комбінату, а потім знімали на відеокамеру те, як яму знову відкопують, а потім і похорони.
В.Дедюрін після цього заявив, що не знав і не відав, хто і кого хоронить. Тому й вдався до таких заходів. На друге засідання депутатської комісії запросили Тетяну П., доньку жінки, яку тоді хоронили. Вона розповіла, що зверталася до Комбінату ритуальних послуг для організації поховання. Більше того, разом із заступником вони виїжджали на місце, той виміряв розміри могили, і визначив, що на зарезервованому місці можна хоронити. Однак потрібно заплатити гроші. А також надати докази родинного поховання усіх померлих, тобто відповідні довідки. Тетяна П. говорить, що швидко такі вимоги виконати практично неможливо, оскільки там у могилах лежать і бабуся, і прабабуся ще з радянських часів, коли кладовище належало колгоспу, якого зараз не існує. Втім, якщо навіть усі довідки будуть надані, платити 1000 гривень все одно доведеться. Тому Тетяна П. і звернулася до "Скорботи" для організації поховання.
Керівник цієї похоронної фірми Аліна Круглова говорить, що за 10 років роботи до неї не було претензій з боку клієнтів і скарг. Ціни в "Скорботі" набагато нижче, ніж у комбінаті. Виходить, В.Дедюрін не укладає з нею угоду (без якої "Скорбота" не може працювати на ринку ритуальних послуг) не інакше, як з міркувань конкуренції. Що забороняється законом.
Депутатська комісія працює далі. Однак уже зараз у неї зароджується думка рекомендувати міськвиконкому звільнити з посади В.Дедюрина. Адже він не бере до уваги головне, чого від нього вимагає Закон "Про поховання та похоронну справу" (ст.4): діяльність у галузі поховання базується на таких основних принципах - гарантування належного поховання померлих, з урахуванням їх волевиявлення, вираженого при житті, а за відсутності - з урахуванням побажань родичів.
Олег Михайленко
На фото: Андрій Погрібний
вівторок, 16 грудня 2008 р.
БЮТівці допомагають дітям гідно зустріти Святого Миколая
З першого листопада по вісімнадцяте грудня 2008-го року в місті Кременчук проходить акція «Святий Миколай – дітям», яка направлена на те, щоб в День Святого Миколая, діти які знаходяться в притулках, інтернатах, малозабезпечених сім’ях 19-го грудня отримали тепло посмішок та радість новорічних свят. В цій акції активну участь беруть: Кременчуцький міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, керівником якого є Віталій Малецький, член бюро Автозаводської районної організації ВО «Батьківщина», Кременчуцький міський комітет молодіжних організацій, який очолює Світлана Пищита, голова первинно партійної організації №31 Автозаводського району. З 1-го листопада у кожному навчальному закладі міста створені офіси Святого Миколая. До акції залучено 45 магазинів та більше ста волонтерів. Протягом цього часу збираються подарунки, проводяться різні благодійні акції, конкурси, вечори.
Кременчуцькі депутати від БЮТ радяться та звітуються про свою роботу
За останній тиждень лави Кременчуцької міської організації збільшилися на чотири особи (по два особи в кожному районі міста). Відбулось також засідання депутатської фракції Блоку Юлії Тимошенко в Кременчуцькій міській раді. На засіданні фракції були розглянуті пропозиції із соціального розвитку міста в наступному році та з формування бюджету територіальної громади.
Активно працювали на минулому тижні бютівці Крюківського району. Було проведено засідання фракції БЮТ в Крювіській районній раді під час котрого зі звітами про виконання депутатських обов‘язків та вимог Закону «Про статус депутатів місцевих рад» виступили члени кременчуцької організації ВО «Батьківщина» О.Диба, О.Залізняк та А.Щерба.
Крім того, в Крюківського районі відбулося засідання бюро районної організації ВО «Батьківщина» на якому окрім прийому нових членів, були розглянуті питання про план партійних масових заходів на перше півріччя наступного року та про стан агітаційно-масової роботи в районі.
В Автозаводському районі бюро ВО «Батьківщина» розглянуло питання прийому нових партійців.
За минулий тиждень міські бютівці один раз висвітлили свою точку зору щодо суспільних процесів на міському телебаченні та мали дванадцять публікацій в друкованих ЗМІ міста з тих чи інших питань.
Активно працювали на минулому тижні бютівці Крюківського району. Було проведено засідання фракції БЮТ в Крювіській районній раді під час котрого зі звітами про виконання депутатських обов‘язків та вимог Закону «Про статус депутатів місцевих рад» виступили члени кременчуцької організації ВО «Батьківщина» О.Диба, О.Залізняк та А.Щерба.
Крім того, в Крюківського районі відбулося засідання бюро районної організації ВО «Батьківщина» на якому окрім прийому нових членів, були розглянуті питання про план партійних масових заходів на перше півріччя наступного року та про стан агітаційно-масової роботи в районі.
В Автозаводському районі бюро ВО «Батьківщина» розглянуло питання прийому нових партійців.
За минулий тиждень міські бютівці один раз висвітлили свою точку зору щодо суспільних процесів на міському телебаченні та мали дванадцять публікацій в друкованих ЗМІ міста з тих чи інших питань.
пʼятниця, 12 грудня 2008 р.
Кременчуцький БЮТ не дозволить заробляти на горі людей
Минулого тижня роботу Комбінату ритуальних послуг перевіряла спеціально створена за наполяганням міських бютівців депутатська комісія міськради. Необхідність її створення обумовили події навколо даного комунального підприємства, які викликали резонанс і обурення місцевої громади. До складу комісії увійшли такі депутати, як Андрій Погрібний (БЮТ), Ігор Кушнір (СПУ), Руслан Федорченко (ПР), Ольга Гежа (ПР).
Нагадаємо, на сесії міської ради 25 листопада народний депутат Верховної Ради фракції БЮТ, голова Кременчуцької міської організації ВО «Батьківщина» Олег Бабаєв розповів про випадок, який трапився на закритому кладовищі, що по вулиці Петровського. Там не так давно працівники Комбінату ритуальних послуг перед самим похованням засипали могильну яму. Рідні померлої відмовилися платити кругленьку суму за місце на кладовищі. Ця процедура наразі називається "резервування" і за тарифом, визначеним комбінатом, коштує 950 гривень. Але жахи на цьому не скінчилися. Яму довелося швиденько відкопувати перед самим похороном, а траурною церемонію працівники комунального підприємства "з-за рогу" знімали на свою відеокамеру.
Донька померлої після цієї прикрості зі скаргою звернулася до Олега Бабаєва. Тому він на сесії висловився таким чином:
- Якщо у цього Дедюріна (директор комбінату) немає розуму, давайте відправимо його до психіатра. У нас часто населення хворіє, різними формами шизофренії. Можливо, у нього прихована форма? Хай принесе довідку. Нормальна людина такого зробити не могла.
Олег Бабаєв поставив вимоги розробити такі розцінки, які відповідали б чинному законодавству і розумним межам. Віталія Дедюріна, за його словами, треба звільнити з посади і на його місце призначити "більш адекватну людину".
Минулого місяця комісія Міністерства житлово-комунального господарства після перевірки також виявила в роботі комбінату недоліки. Наприклад, не створено конкурентного середовища на ринку ритуальних послуг, комбінат уклав договори на співпрацю лише з двома фірмами з дев'яти, які займаються цією діяльністю. Порушенням є також доплата за терміновість (від 200 до 1500 гривень), і за несприятливі погодні умови (150 гривень).
Усі ці спірні питання спеціальна депутатська комісія, очолювана головою депутатської комісії з питань екології та регулювання земельних відносин бютівцем Андрієм Погрібним, досліджувала 3 грудня. Директору комбінату Віталію Дедюріну довелося відповідати "по повній програмі". За його словами, комбінат уклав договори з двома фірмами тому, що інші не мають ні технічних засобів, ні інших можливостей. Щоправда, тут є один нюанс, необхідність переліченого визначає сам комбінат, в особі директора, тобто Дедюріна. І, схоже, суб'єктивний фактор переважає. Але тут слід розуміти, чим менше конкурентів, тим більше можна диктувати населенню свої розцінки. Ігор Кушнір з точки зору бізнесмена прямо запитав Дедюріна: "Ви запустили увесь механізм через "свої" дві фірми?". На що директор став виправдовуватися: "Як це ви говорите, через свої дві фірми...".
Андрій Погрібний підтримав свого колегу: "Ігор Миколайович говорить правильно, я бачу в цьому чисто бізнесове підґрунтя. Порушується конкуренція. Ви вирішуєте, з цими працювати, а з цими ні".
Далі цінова політика. Звідки взялася сума у 950 гривень "за резервування"? Адже до призначення Дедюріна директором комбінату пів року тому громадяни платили всього 24 гривні. На це питання взагалі ніхто зі співробітників, навіть юрист підприємства, не змогли відповісти. Мовляв, закон не забороняє. Але ж з іншого боку є й моральний фактор. Як, скажімо, з пенсіонера брати майже тисячу гривень при його мізерній пенсії? Та, схоже, така категорія, як мораль, не входить у плани керівництва комбінату. Головна і керуюча сила, яка керує його вчинками, це ГРОШІ - багато і негайно. А депутатська комісія продовжує свою роботу. У неї на меті зустрітися з представниками фірм, з якими комбінат відмовився укладати договори на послуги з поховання. А також з родичами померлої, якій працівники комбінату засипали яму на кладовищі, що по вулиці Петровського.
Для довідки:
Півроку тому комбінат ритуальних послуг був збитковим на 270 тисяч гривень. Зараз має прибутки майже 300 тисяч гривень.
Олег Михайленко
Нагадаємо, на сесії міської ради 25 листопада народний депутат Верховної Ради фракції БЮТ, голова Кременчуцької міської організації ВО «Батьківщина» Олег Бабаєв розповів про випадок, який трапився на закритому кладовищі, що по вулиці Петровського. Там не так давно працівники Комбінату ритуальних послуг перед самим похованням засипали могильну яму. Рідні померлої відмовилися платити кругленьку суму за місце на кладовищі. Ця процедура наразі називається "резервування" і за тарифом, визначеним комбінатом, коштує 950 гривень. Але жахи на цьому не скінчилися. Яму довелося швиденько відкопувати перед самим похороном, а траурною церемонію працівники комунального підприємства "з-за рогу" знімали на свою відеокамеру.
Донька померлої після цієї прикрості зі скаргою звернулася до Олега Бабаєва. Тому він на сесії висловився таким чином:
- Якщо у цього Дедюріна (директор комбінату) немає розуму, давайте відправимо його до психіатра. У нас часто населення хворіє, різними формами шизофренії. Можливо, у нього прихована форма? Хай принесе довідку. Нормальна людина такого зробити не могла.
Олег Бабаєв поставив вимоги розробити такі розцінки, які відповідали б чинному законодавству і розумним межам. Віталія Дедюріна, за його словами, треба звільнити з посади і на його місце призначити "більш адекватну людину".
Минулого місяця комісія Міністерства житлово-комунального господарства після перевірки також виявила в роботі комбінату недоліки. Наприклад, не створено конкурентного середовища на ринку ритуальних послуг, комбінат уклав договори на співпрацю лише з двома фірмами з дев'яти, які займаються цією діяльністю. Порушенням є також доплата за терміновість (від 200 до 1500 гривень), і за несприятливі погодні умови (150 гривень).
Усі ці спірні питання спеціальна депутатська комісія, очолювана головою депутатської комісії з питань екології та регулювання земельних відносин бютівцем Андрієм Погрібним, досліджувала 3 грудня. Директору комбінату Віталію Дедюріну довелося відповідати "по повній програмі". За його словами, комбінат уклав договори з двома фірмами тому, що інші не мають ні технічних засобів, ні інших можливостей. Щоправда, тут є один нюанс, необхідність переліченого визначає сам комбінат, в особі директора, тобто Дедюріна. І, схоже, суб'єктивний фактор переважає. Але тут слід розуміти, чим менше конкурентів, тим більше можна диктувати населенню свої розцінки. Ігор Кушнір з точки зору бізнесмена прямо запитав Дедюріна: "Ви запустили увесь механізм через "свої" дві фірми?". На що директор став виправдовуватися: "Як це ви говорите, через свої дві фірми...".
Андрій Погрібний підтримав свого колегу: "Ігор Миколайович говорить правильно, я бачу в цьому чисто бізнесове підґрунтя. Порушується конкуренція. Ви вирішуєте, з цими працювати, а з цими ні".
Далі цінова політика. Звідки взялася сума у 950 гривень "за резервування"? Адже до призначення Дедюріна директором комбінату пів року тому громадяни платили всього 24 гривні. На це питання взагалі ніхто зі співробітників, навіть юрист підприємства, не змогли відповісти. Мовляв, закон не забороняє. Але ж з іншого боку є й моральний фактор. Як, скажімо, з пенсіонера брати майже тисячу гривень при його мізерній пенсії? Та, схоже, така категорія, як мораль, не входить у плани керівництва комбінату. Головна і керуюча сила, яка керує його вчинками, це ГРОШІ - багато і негайно. А депутатська комісія продовжує свою роботу. У неї на меті зустрітися з представниками фірм, з якими комбінат відмовився укладати договори на послуги з поховання. А також з родичами померлої, якій працівники комбінату засипали яму на кладовищі, що по вулиці Петровського.
Для довідки:
Півроку тому комбінат ритуальних послуг був збитковим на 270 тисяч гривень. Зараз має прибутки майже 300 тисяч гривень.
Олег Михайленко
Помічник народного депутата Олега Бабаєва роз'яснює
Аналіз заяв та скарг, поданих у прийомну депутата Верховної Ради України О.Бабаєва, вказує на правову безпорадність громадян у випадках безпідставної відмови в порушенні кримінальних справ відповідним органом міліції.
У зв'язку з цим виникла необхідність роз'яснення вимог чинного законодавства спеціалістом в області права Григорієм Плахотником:
Згідно з вимогами ст.4 Кримінального процесуального кодексу України прокурор, слідчий і органи дізнання зобов'язані в межах своєї компетенції порушити кримінальну справу в кожному випадку виявлення ознак злочину, вжити всіх передбачених законом заходів до встановлення події злочину, осіб, винних у вчиненні злочину, і до їх покарання.
Слід відмітити, що на підставі ст.97 цього кодексу прокурор, слідчий, орган дізнання зобов'язані, я підкреслюю - зобов'язані, а не мають право, приймати заяви і повідомлення про вчинені або підготовлювані злочини, в тому числі і в справах, які не підлягають їх віданню.
Тобто, якщо громадянин звернувся з такою заявою до органу міліції, а її розгляд підлягає прокуратурі, то ця заява має бути прийнята і направлена до відповідного органу.
На практиці ж це буває далеко не так.
За заявою або повідомленням не пізніше триденного строку повинно бути прийняте одне з таких рішень:
1. Порушити кримінальну справу;
2. Відмовити в порушенні кримінальної справи;
3. Направити заяву або повідомлення за належністю.
Коли необхідно перевірити заяви або повідомлення про злочин до порушення кримінальної справи, така перевірка здійснюється не більше десяти днів.
Постанова слідчого і органу дізнання про відмову в порушенні кримінальної справи може бути оскаржена відповідному прокурору, тобто міста або району, де розташований орган міліції. А якщо постанова винесена прокурором, то вищестоячому прокуророві.
Скарга подається особою, інтересів якої вона стосується, або її представником протягом семи днів з дня одержання постанови.
Нерідко в житті така постанова під різними приводами не видається своєчасно, тому скаржник має повне право її вимагати.
Все це більш-менш відомо широкому загалу громадян.
А ось про існування ст.236-1 кодексу знають далеко не всі.
Відповідна постанова протягом семи днів з дня її отримання може бути оскаржена до суду за місцерозташуванням органу або роботи посадової особи, яка винесла постанову.
До цього ж суду може бути оскаржена і постанова про незаконне закриття кримінальної справи згідно з вимогами ст.236-5 кодексу.
Протягом п'яти днів суд розглядає скаргу і або залишає її без задоволення, або задовольняє скаргу і скасовує відповідну постанову.
Таким чином громадянин має повну можливість захистити свої права, але при цьому вміло повинен користуватися діючим законодавством.
У зв'язку з цим виникла необхідність роз'яснення вимог чинного законодавства спеціалістом в області права Григорієм Плахотником:
Згідно з вимогами ст.4 Кримінального процесуального кодексу України прокурор, слідчий і органи дізнання зобов'язані в межах своєї компетенції порушити кримінальну справу в кожному випадку виявлення ознак злочину, вжити всіх передбачених законом заходів до встановлення події злочину, осіб, винних у вчиненні злочину, і до їх покарання.
Слід відмітити, що на підставі ст.97 цього кодексу прокурор, слідчий, орган дізнання зобов'язані, я підкреслюю - зобов'язані, а не мають право, приймати заяви і повідомлення про вчинені або підготовлювані злочини, в тому числі і в справах, які не підлягають їх віданню.
Тобто, якщо громадянин звернувся з такою заявою до органу міліції, а її розгляд підлягає прокуратурі, то ця заява має бути прийнята і направлена до відповідного органу.
На практиці ж це буває далеко не так.
За заявою або повідомленням не пізніше триденного строку повинно бути прийняте одне з таких рішень:
1. Порушити кримінальну справу;
2. Відмовити в порушенні кримінальної справи;
3. Направити заяву або повідомлення за належністю.
Коли необхідно перевірити заяви або повідомлення про злочин до порушення кримінальної справи, така перевірка здійснюється не більше десяти днів.
Постанова слідчого і органу дізнання про відмову в порушенні кримінальної справи може бути оскаржена відповідному прокурору, тобто міста або району, де розташований орган міліції. А якщо постанова винесена прокурором, то вищестоячому прокуророві.
Скарга подається особою, інтересів якої вона стосується, або її представником протягом семи днів з дня одержання постанови.
Нерідко в житті така постанова під різними приводами не видається своєчасно, тому скаржник має повне право її вимагати.
Все це більш-менш відомо широкому загалу громадян.
А ось про існування ст.236-1 кодексу знають далеко не всі.
Відповідна постанова протягом семи днів з дня її отримання може бути оскаржена до суду за місцерозташуванням органу або роботи посадової особи, яка винесла постанову.
До цього ж суду може бути оскаржена і постанова про незаконне закриття кримінальної справи згідно з вимогами ст.236-5 кодексу.
Протягом п'яти днів суд розглядає скаргу і або залишає її без задоволення, або задовольняє скаргу і скасовує відповідну постанову.
Таким чином громадянин має повну можливість захистити свої права, але при цьому вміло повинен користуватися діючим законодавством.
На фото: Григорій Плахотник
субота, 6 грудня 2008 р.
Опікуємось виконанням бюджету
На останньому тижні лави кременчуцьких бютівців зросли ще на чотири особи (по два кременчужанина з обох районів міста були прийняті до ВО «Батьківщина»). Крім того, ця ж міська партійна організація провела засідання бюро, на якому був розглянутий план масових заходів на перше півріччя 2009 року. В Крюківському районі відбулося засідання фракції БЮТ в райраді, на якому було розглянуто питання про стан виконання районного бюджета за 11 місяців цього року.
За цей час міські бютівці один раз виступили на міському телебаченні, а в міських друкованих ЗМІ було надруковано дев‘ять матеріалів з питань, які знаходяться на партійному контролі.
За цей час міські бютівці один раз виступили на міському телебаченні, а в міських друкованих ЗМІ було надруковано дев‘ять матеріалів з питань, які знаходяться на партійному контролі.
Людям з обмеженими можливостями - повсякденну турботу (стенограма виступу Ю.Тимошенко 3.12.2008)
Шановні колеги, я хотіла би розпочати наше сьогоднішнє засідання з того, що сьогодні світ святкує Міжнародний день інвалідів. Це той день, коли весь світ ще раз інвентаризує всю свою політику, яка стосується захисту людей з обмеженими вадами.
Сьогодні кожна країна світу передивляється, наскільки політика, яку робила країна була адекватною до тих вимог, потреб захисту людей, які сьогодні живуть і працюють з обмеженими вадами.
Кожен день життя людей, які знаходяться сьогодні на інвалідності – це відповідний подвиг. Це, практично, кожен день боротьба за життя, боротьба за достойне життя, і думаю, що перемога наших параолімпійців на Олімпіаді, які зайняли надзвичайно високе місце, говорить про те, що люди, які мають сьогодні обмежені вади, вони духом сильні і сильні в досягненні поставленої мети.
Ви знаєте, що з першого дня приходу до влади нашої демократичної команди, ще починаючи з 2005 року, наша урядова команда боролася за те, щоб кожна копійка, яка може бути виділена в бюджеті, була спрямована на підтримку людей з обмеженими можливостями.
І сьогодні я хотіла б, щоб ми продовжили цей шлях побудови нормальної атмосфери життя для людей з обмеженими можливостями. Сьогодні ми пропонуємо до вашої уваги, і я зараз повністю прочитаю весь текст, розпорядження, яке знову консолідує дії всієї влади, це розпорядження, яке ще раз направляє і розставляє пріоритети, в тому числі на наступний 2009 рік щодо захисту людей з обмеженими можливостями, щодо створення для них місць роботи, щодо забезпечення їх необхідними умовами освіти, все, що робить їх життя нормальним. І я думаю, що рівень демократії в суспільстві виміряється в тому числі і тим, як суспільство ставиться до інвалідів, як забезпечує їх життя, їх роботу, їх освіту, практично повністю все, що потрібно людині для відчуття достатності і щастя в житті.
Тому, шановні колеги, розпорядження підготовлено з залученням всіх організацій інвалідів, з залученням всіх людей, які представляють в парламенті інвалідів. І я хотіла би зараз, щоб ми вислухали це, і, якщо не буде заперечень у уряду, підтримали цей чіткий план пріоритетів на найближчу перспективу.
По-перше, потрібно здійснити аналіз діючого законодавства на відповідність положенням Конвенції ООН про права інвалідів, і за результатами роботи підготувати всі необхідні зміни до діючих законів.
Друге – створити у складі Міністерства освіти і науки управління з питань виховання, навчання, реабілітації дітей та молоді з особливими освітніми потребами, а також відповідні підрозділи у складі місцевих органів влади, управлінь освіти, передбачивши необхідні видатки в державному бюджеті на 2009 рік.
Третє - передбачити під час доопрацювання проекту закону України "Про Державний бюджет на 2009 рік" видатки Міністерства освіти і науки, фінансування освітніх потреб дітей та молоді з інвалідністю.
Четверте - розробити, затвердити та поетапно запровадити програму щодо включення в навчально-виховний процес дітей з інвалідністю з раннього віку, передбачивши форми інтегрованого спеціального виховання та навчання для таких дітей.
П’яте - розробити методики з розвитку виховання та навчання дітей з різними формами інвалідності, забезпечивши їх видання та доступність для широкого користування.
Шосте - переглянути порядок комплектування спеціальних дошкільних навчальних закладів в частині надмірних обмежень для дітей з інвалідністю.
Сьоме – звернути увагу на необхідність забезпечення ефективних механізмів складання якісної індивідуальної програми реабілітації інвалідів, здійснивши відповідну фахову комплектацію відповідними спеціалістами закладів, які для цього передбачені.
Восьме – ввести в дію порядок встановлення підгрупи „А” і „Б” інвалідам першої групи інвалідності відповідно до Закону України „Про реабілітацію інвалідів в Україні”.
Дев’яте – створити та запровадити систему ранньої медичної діагностики порушень розвитку у дітей з метою запобігання їх інвалідності.
Десяте – розробити та подати в установленому порядку на затвердження до Кабінету Міністрів України проект порядку забезпечення інвалідів виробами медичного призначення, де звернути особливу увагу на якість цих виробів. Забезпечити безумовне дотримання норм витрат на харчування та медикаменти в інтернатних заходах для осіб з інвалідністю та госпіталях та інвалідів війни. Там, де є окремі палати і відділення – також це потрібно врахувати.
Дванадцяте – внести зміни та доповнення до державної програми забезпечення безперешкодного доступу людей з обмеженими фізичними можливостями до об’єктів житлового та громадського призначення з метою їх актуалізації. Надати Державній архітектурно-будівельній інспекції повноваження щодо здійснення контролю за будівництвом нових, реконструкцією і капітальним ремонтом існуючих об’єктів вулично-дорожньої мережі та прийняття рішення про прийняття їх в експлуатацію. А також заборонити прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів без пристосування їх до потреб осіб з обмеженими фізичними можливостями.
14-те – визнати питання щодо акумуляції коштів спеціального фонду державного бюджету, отриманих у вигляді штрафів, у зв’язку з введенням в експлуатацію новозабудованих об’єктів, які не пристосовані до потреб осіб з обмеженими фізичними можливостями, з метою їх спрямування на створення безперешкодного середовища.
Уряд на законодавчому рівні захистить інвалідів від байдужого ставлення забудовників, які проектують об’єкти що обмежують можливості пересування для інвалідів.
15-те – розробити та подати в установленому порядку на розгляд Кабінету Міністрів зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо штрафів, що накладатимуться на посадових осіб підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, які допустили порушення державних стандартів, норм і правил в частині створення безперешкодного середовища для осіб з обмеженими можливостями під час проектування, розміщення, підготовчих робіт та будівництва і реконструкції, а так само прийняття в експлуатацію об’єктів чи споруд зведених з порушенням законодавства.
Я думаю, що прийшов час, і тут передбачено цим розпорядженням розробити та затвердити зміни до правил дорожнього руху та інших нормативно-правових актів щодо розмітки дорожньо-вуличної мережі з урахуванням потреб інвалідів. Це не потребує великих грошей, але це ще один крок, який дає можливість створити саме той простір для пересування інвалідів, який є в усіх інших цивілізованих демократичних країнах світу.
Крім того, ми ставимо завдання розробити та затвердити стандарти щодо забезпечення доступності інвалідів до транспортних засобів громадського призначення та об’єктів відповідної інфраструктури.
Уряд запропонує ВР збільшити фінансування фізичної культури і спорту для інвалідів.
Наступне - я думаю, що під час опрацювання Закону України "Про Державний бюджет України" потрібно збільшити обсяг видатків на фізичну культуру і спорт інвалідів, підтримку паралімпійського та дефлімпійського руху та заходів з реабілітації інвалідів засобами фізичної культури та спорту, виходячи з обґрунтованої потреби, визначеної головними розпорядниками бюджетних коштів.
Ми мусимо збільшити чисельність штатної збірної команди України серед спортсменів інвалідів, враховуючи успішний виступ національної збірної на VIII літніх Паралімпійських іграх та підготовку до участі збірної команди України в літніх дефлімпійських іграх 2009 р.
І нарешті, ми з вами ставимо перед собою завдання внести зміни до методики розрахунку та порядку використання плати за оренду державного майна для розміщення громадських організацій інвалідів, іх установ і організацій, встановивши іх на рівні 1% від вартості орендованого майна.
І останнє, що ми ставимо собі за мету, це організувати всі системи сприяння діяльністі громадських організацій інвалідів, їх підприємств та організацій, не допускати випадків позбавлення їх приміщень, в яких вони здійснюють свою діяльність, створення перешкод. На жаль, таке сьогодні є у нас по деяким містам України, і тому уряд мусить організувати спеціальну систему захисту.
Шановні колеги, я думаю, що цей документ, який розроблений спільно якраз з організаціями інвалідів, всіма громадськими організаціями, які були долучені, які є концентрованим планом першочергових дій, продовження, практично, нашої з вами спільної роботи щодо захисту людей з обмеженими можливостями.
Сьогодні кожна країна світу передивляється, наскільки політика, яку робила країна була адекватною до тих вимог, потреб захисту людей, які сьогодні живуть і працюють з обмеженими вадами.
Кожен день життя людей, які знаходяться сьогодні на інвалідності – це відповідний подвиг. Це, практично, кожен день боротьба за життя, боротьба за достойне життя, і думаю, що перемога наших параолімпійців на Олімпіаді, які зайняли надзвичайно високе місце, говорить про те, що люди, які мають сьогодні обмежені вади, вони духом сильні і сильні в досягненні поставленої мети.
Ви знаєте, що з першого дня приходу до влади нашої демократичної команди, ще починаючи з 2005 року, наша урядова команда боролася за те, щоб кожна копійка, яка може бути виділена в бюджеті, була спрямована на підтримку людей з обмеженими можливостями.
І сьогодні я хотіла б, щоб ми продовжили цей шлях побудови нормальної атмосфери життя для людей з обмеженими можливостями. Сьогодні ми пропонуємо до вашої уваги, і я зараз повністю прочитаю весь текст, розпорядження, яке знову консолідує дії всієї влади, це розпорядження, яке ще раз направляє і розставляє пріоритети, в тому числі на наступний 2009 рік щодо захисту людей з обмеженими можливостями, щодо створення для них місць роботи, щодо забезпечення їх необхідними умовами освіти, все, що робить їх життя нормальним. І я думаю, що рівень демократії в суспільстві виміряється в тому числі і тим, як суспільство ставиться до інвалідів, як забезпечує їх життя, їх роботу, їх освіту, практично повністю все, що потрібно людині для відчуття достатності і щастя в житті.
Тому, шановні колеги, розпорядження підготовлено з залученням всіх організацій інвалідів, з залученням всіх людей, які представляють в парламенті інвалідів. І я хотіла би зараз, щоб ми вислухали це, і, якщо не буде заперечень у уряду, підтримали цей чіткий план пріоритетів на найближчу перспективу.
По-перше, потрібно здійснити аналіз діючого законодавства на відповідність положенням Конвенції ООН про права інвалідів, і за результатами роботи підготувати всі необхідні зміни до діючих законів.
Друге – створити у складі Міністерства освіти і науки управління з питань виховання, навчання, реабілітації дітей та молоді з особливими освітніми потребами, а також відповідні підрозділи у складі місцевих органів влади, управлінь освіти, передбачивши необхідні видатки в державному бюджеті на 2009 рік.
Третє - передбачити під час доопрацювання проекту закону України "Про Державний бюджет на 2009 рік" видатки Міністерства освіти і науки, фінансування освітніх потреб дітей та молоді з інвалідністю.
Четверте - розробити, затвердити та поетапно запровадити програму щодо включення в навчально-виховний процес дітей з інвалідністю з раннього віку, передбачивши форми інтегрованого спеціального виховання та навчання для таких дітей.
П’яте - розробити методики з розвитку виховання та навчання дітей з різними формами інвалідності, забезпечивши їх видання та доступність для широкого користування.
Шосте - переглянути порядок комплектування спеціальних дошкільних навчальних закладів в частині надмірних обмежень для дітей з інвалідністю.
Сьоме – звернути увагу на необхідність забезпечення ефективних механізмів складання якісної індивідуальної програми реабілітації інвалідів, здійснивши відповідну фахову комплектацію відповідними спеціалістами закладів, які для цього передбачені.
Восьме – ввести в дію порядок встановлення підгрупи „А” і „Б” інвалідам першої групи інвалідності відповідно до Закону України „Про реабілітацію інвалідів в Україні”.
Дев’яте – створити та запровадити систему ранньої медичної діагностики порушень розвитку у дітей з метою запобігання їх інвалідності.
Десяте – розробити та подати в установленому порядку на затвердження до Кабінету Міністрів України проект порядку забезпечення інвалідів виробами медичного призначення, де звернути особливу увагу на якість цих виробів. Забезпечити безумовне дотримання норм витрат на харчування та медикаменти в інтернатних заходах для осіб з інвалідністю та госпіталях та інвалідів війни. Там, де є окремі палати і відділення – також це потрібно врахувати.
Дванадцяте – внести зміни та доповнення до державної програми забезпечення безперешкодного доступу людей з обмеженими фізичними можливостями до об’єктів житлового та громадського призначення з метою їх актуалізації. Надати Державній архітектурно-будівельній інспекції повноваження щодо здійснення контролю за будівництвом нових, реконструкцією і капітальним ремонтом існуючих об’єктів вулично-дорожньої мережі та прийняття рішення про прийняття їх в експлуатацію. А також заборонити прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів без пристосування їх до потреб осіб з обмеженими фізичними можливостями.
14-те – визнати питання щодо акумуляції коштів спеціального фонду державного бюджету, отриманих у вигляді штрафів, у зв’язку з введенням в експлуатацію новозабудованих об’єктів, які не пристосовані до потреб осіб з обмеженими фізичними можливостями, з метою їх спрямування на створення безперешкодного середовища.
Уряд на законодавчому рівні захистить інвалідів від байдужого ставлення забудовників, які проектують об’єкти що обмежують можливості пересування для інвалідів.
15-те – розробити та подати в установленому порядку на розгляд Кабінету Міністрів зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо штрафів, що накладатимуться на посадових осіб підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, які допустили порушення державних стандартів, норм і правил в частині створення безперешкодного середовища для осіб з обмеженими можливостями під час проектування, розміщення, підготовчих робіт та будівництва і реконструкції, а так само прийняття в експлуатацію об’єктів чи споруд зведених з порушенням законодавства.
Я думаю, що прийшов час, і тут передбачено цим розпорядженням розробити та затвердити зміни до правил дорожнього руху та інших нормативно-правових актів щодо розмітки дорожньо-вуличної мережі з урахуванням потреб інвалідів. Це не потребує великих грошей, але це ще один крок, який дає можливість створити саме той простір для пересування інвалідів, який є в усіх інших цивілізованих демократичних країнах світу.
Крім того, ми ставимо завдання розробити та затвердити стандарти щодо забезпечення доступності інвалідів до транспортних засобів громадського призначення та об’єктів відповідної інфраструктури.
Уряд запропонує ВР збільшити фінансування фізичної культури і спорту для інвалідів.
Наступне - я думаю, що під час опрацювання Закону України "Про Державний бюджет України" потрібно збільшити обсяг видатків на фізичну культуру і спорт інвалідів, підтримку паралімпійського та дефлімпійського руху та заходів з реабілітації інвалідів засобами фізичної культури та спорту, виходячи з обґрунтованої потреби, визначеної головними розпорядниками бюджетних коштів.
Ми мусимо збільшити чисельність штатної збірної команди України серед спортсменів інвалідів, враховуючи успішний виступ національної збірної на VIII літніх Паралімпійських іграх та підготовку до участі збірної команди України в літніх дефлімпійських іграх 2009 р.
І нарешті, ми з вами ставимо перед собою завдання внести зміни до методики розрахунку та порядку використання плати за оренду державного майна для розміщення громадських організацій інвалідів, іх установ і організацій, встановивши іх на рівні 1% від вартості орендованого майна.
І останнє, що ми ставимо собі за мету, це організувати всі системи сприяння діяльністі громадських організацій інвалідів, їх підприємств та організацій, не допускати випадків позбавлення їх приміщень, в яких вони здійснюють свою діяльність, створення перешкод. На жаль, таке сьогодні є у нас по деяким містам України, і тому уряд мусить організувати спеціальну систему захисту.
Шановні колеги, я думаю, що цей документ, який розроблений спільно якраз з організаціями інвалідів, всіма громадськими організаціями, які були долучені, які є концентрованим планом першочергових дій, продовження, практично, нашої з вами спільної роботи щодо захисту людей з обмеженими можливостями.
четвер, 27 листопада 2008 р.
вівторок, 25 листопада 2008 р.
Витяг зі стенограми виступу прем’єр-міністра Юлії Тимошенко на нараді 24.11.08 в частині, що роз’яснює ситуацію з постачанням газу
...Я хотіла би дати ще інформацію, яка сьогодні достатньо потужно розповсюджена в ЗМІ. Це стосується співпраці між Україною і Росією по поставках природного газу. Це тема, яка, на жаль, в Україні стала певним елементом політичних спекуляцій.
Я хочу зазначити, по-перше, що НАК „Нафтогаз України” цілком і повністю підготувався до осінньо-зимового періоду і накопичив в своїх сховищах рекордний обсяг природного газу – 17 млрд. куб. метрів газу, в той час, коли в минулому році на осінньо-зимовий період було минулим урядом НАК „Нафтогаз України” накопичено всього 4 млрд. куб. метрів газу. Це говорить про те, що уряд і НАК „Нафтогаз України” цілком і повністю готові до зимового періоду.
Що стосується розрахунків за природний газ? Всі поточні розрахунки здійснювались так, як передбачено угодами. І хочу звернути вашу увагу, що поточний газ, який споживається Україною, проплачений повністю. Але, в той же час, в усі ті роки, коли в газові сховища закачувався газ НАК „Нафтогаз України”, а це був початок 90-х років, до 1995-1996 років, газ закачувався завжди з відстрочкою оплати, тоді, коли газ в сховищах почне країною споживатися. Але Російська Федерація перед Україною поставила дуже жорстку умову: оплачувати весь газ, який закачується в газові сховища і який сьогодні не споживається поки-що, поки не розпочався в повному обсязі зимовий період.
І тому, останні два місяці ми зараз з’ясовуємо з Російською Федерацією як нам проплатити той газ, який ще не спожитий країною, але закачаний в газові сховища в їх невеликій частині, це тільки той газ, який був закачаний в жовтні місяці. І навколо цього сьогодні у нас ідуть дискусії, як здійснити розрахунки.
Ми хотіли б, щоб на цей газ, який ще знаходиться в сховищах і не проплачений споживачами, Україні була надана невеличка, буквально в декілька місяців, відстрочка в цьому платежу, поки ми почнемо споживати газ, який закачений в газові сховища і поки споживачі почнуть за нього платити.
Я думаю, що ми знайдемо порозуміння. Сьогодні поїхала делегація НАК „Нафтогазу” до РФ, і ми будемо знаходити порозуміння в абсолютно спокійний гармонійний спосіб.
І ще хочу зазначити, що з тих грошей, які сьогодні НАК „Нафтогаз” збирає від споживачів, НАК „Нафтогазу” довелося на 8 мільярдів гривень покрити борги минулого року, минулого уряду за останні місяці. І це теж знаходиться в балансі розрахунків і це теж призвело до того, що НАК „Нафтогаз” дуже складно виходить з цієї системи минулорічних банкрутств, по суті справи, НАК «Нафтогазу» через забрання у НАК „Нафтогазу» у попередні роки всіх обігових грошей.
Але сьогодні я можу впевнено сказати, що НАК „Нафтогаз” абсолютно нормально функціонує, розраховується по своїм зобов’язанням і ми будемо все робити для того, щоб ці непорозуміння відносно оплати за газ, які виникли в останній жовтень, ви знаєте, що до жовтня ніяких питань не було, в жовтні, ми спробуємо врегулювати в найближчі дні.
Але в той же час НАК „Нафтогаз”, коли почне продавати той газ, який закачаний в газові сховища, він буде мати абсолютно нормальний стабільний баланс і буде успішним державним підприємством з фінансової точки зору. Я думаю, що ми все для цього зробили, щоб так воно і було. Я не бачу ніяких загроз в тому, щоб НАК „Нафтогаз” був ненадійним партнером по постачанню російського газу в Європу. Ті 17 млрд. газу, які ми перший раз за останні всі роки закачали в газові сховища, дають нам всі підстави говорити про те, що НАК „Нафтогаз” буде абсолютно надійно працювати як партнер і Росії, і Європейського Союзу при транспортуванні природного газу з Росії в Європейський Союз. Ми за всі роки жодного разу не порушили наші зобов’язання по здійсненню транзиту. В цьому році ми можемо їх зробити значно якісніше і значно краще, ніж в усі попередні роки. Тобто я бачу сьогодні нормальний шлях врегулювання всіх проблем і абсолютно стабільну фінансову ситуацію НАК „Нафтогазу” і його платежеспроможність...
Я хочу зазначити, по-перше, що НАК „Нафтогаз України” цілком і повністю підготувався до осінньо-зимового періоду і накопичив в своїх сховищах рекордний обсяг природного газу – 17 млрд. куб. метрів газу, в той час, коли в минулому році на осінньо-зимовий період було минулим урядом НАК „Нафтогаз України” накопичено всього 4 млрд. куб. метрів газу. Це говорить про те, що уряд і НАК „Нафтогаз України” цілком і повністю готові до зимового періоду.
Що стосується розрахунків за природний газ? Всі поточні розрахунки здійснювались так, як передбачено угодами. І хочу звернути вашу увагу, що поточний газ, який споживається Україною, проплачений повністю. Але, в той же час, в усі ті роки, коли в газові сховища закачувався газ НАК „Нафтогаз України”, а це був початок 90-х років, до 1995-1996 років, газ закачувався завжди з відстрочкою оплати, тоді, коли газ в сховищах почне країною споживатися. Але Російська Федерація перед Україною поставила дуже жорстку умову: оплачувати весь газ, який закачується в газові сховища і який сьогодні не споживається поки-що, поки не розпочався в повному обсязі зимовий період.
І тому, останні два місяці ми зараз з’ясовуємо з Російською Федерацією як нам проплатити той газ, який ще не спожитий країною, але закачаний в газові сховища в їх невеликій частині, це тільки той газ, який був закачаний в жовтні місяці. І навколо цього сьогодні у нас ідуть дискусії, як здійснити розрахунки.
Ми хотіли б, щоб на цей газ, який ще знаходиться в сховищах і не проплачений споживачами, Україні була надана невеличка, буквально в декілька місяців, відстрочка в цьому платежу, поки ми почнемо споживати газ, який закачений в газові сховища і поки споживачі почнуть за нього платити.
Я думаю, що ми знайдемо порозуміння. Сьогодні поїхала делегація НАК „Нафтогазу” до РФ, і ми будемо знаходити порозуміння в абсолютно спокійний гармонійний спосіб.
І ще хочу зазначити, що з тих грошей, які сьогодні НАК „Нафтогаз” збирає від споживачів, НАК „Нафтогазу” довелося на 8 мільярдів гривень покрити борги минулого року, минулого уряду за останні місяці. І це теж знаходиться в балансі розрахунків і це теж призвело до того, що НАК „Нафтогаз” дуже складно виходить з цієї системи минулорічних банкрутств, по суті справи, НАК «Нафтогазу» через забрання у НАК „Нафтогазу» у попередні роки всіх обігових грошей.
Але сьогодні я можу впевнено сказати, що НАК „Нафтогаз” абсолютно нормально функціонує, розраховується по своїм зобов’язанням і ми будемо все робити для того, щоб ці непорозуміння відносно оплати за газ, які виникли в останній жовтень, ви знаєте, що до жовтня ніяких питань не було, в жовтні, ми спробуємо врегулювати в найближчі дні.
Але в той же час НАК „Нафтогаз”, коли почне продавати той газ, який закачаний в газові сховища, він буде мати абсолютно нормальний стабільний баланс і буде успішним державним підприємством з фінансової точки зору. Я думаю, що ми все для цього зробили, щоб так воно і було. Я не бачу ніяких загроз в тому, щоб НАК „Нафтогаз” був ненадійним партнером по постачанню російського газу в Європу. Ті 17 млрд. газу, які ми перший раз за останні всі роки закачали в газові сховища, дають нам всі підстави говорити про те, що НАК „Нафтогаз” буде абсолютно надійно працювати як партнер і Росії, і Європейського Союзу при транспортуванні природного газу з Росії в Європейський Союз. Ми за всі роки жодного разу не порушили наші зобов’язання по здійсненню транзиту. В цьому році ми можемо їх зробити значно якісніше і значно краще, ніж в усі попередні роки. Тобто я бачу сьогодні нормальний шлях врегулювання всіх проблем і абсолютно стабільну фінансову ситуацію НАК „Нафтогазу” і його платежеспроможність...
Розпочала роботу громадська приймальня депутата-бютівця по наданню правової допомоги
Двадцять четвертого листопада в приміщенні палацу культури ХК«АвтоКрАЗ» (перший поверх), з метою налагодження конструктивної взаємодії із правоохоронними органами та надання правової допомоги соціально незахищеним громадянам, розпочала роботу нова громадська приймальня народного депутата України, голови міської орагнізації ВО "Батьківщина", Олега Мейдановича Бабаєва.
Участь у відкритті громадської приймальні взяли прокурор міста Кременчука, прокурор Кременчуцького району та прокурор міста Комсомольска, а також працівники міліції та СБУ.
Тепер, кожен вівторок та четвер з 10:00 до 17:00 з перервою на обід з 13:00 до 14:00 кваліфіковану правову допомогу громадянам надаватиме досвідчений юрист Плахотнік Григорій Миколайович, який тривалий час працював прокурором Кременчуцького району та суддею Автозаводського районного суду м. Кременчука, а в даний час є помічником – консультантом народного депутата України Олега Бабаєва.
Довідки за телефонами: 77-27-17
Участь у відкритті громадської приймальні взяли прокурор міста Кременчука, прокурор Кременчуцького району та прокурор міста Комсомольска, а також працівники міліції та СБУ.
Тепер, кожен вівторок та четвер з 10:00 до 17:00 з перервою на обід з 13:00 до 14:00 кваліфіковану правову допомогу громадянам надаватиме досвідчений юрист Плахотнік Григорій Миколайович, який тривалий час працював прокурором Кременчуцького району та суддею Автозаводського районного суду м. Кременчука, а в даний час є помічником – консультантом народного депутата України Олега Бабаєва.
Довідки за телефонами: 77-27-17
Молоді бютівці "наступають" на владу
Молодіжні лідери учнівських та студентських громадських організацій уже кілька років поспіль напередодні Дня місцевого самоврядування (яке відзначається 7 грудня) проходять стажування в службах та управліннях міськвиконкому. Цього року у міського голови було аж два дублери члени партії ВО «Батьківщина» – Світлана Пищита, голова комітету молодіжних організацій, та Катерина Долецька, лідер Молодіжного Парламенту Кременчука. Ці молодіжні лідери вже знайомі з обов»язками мера, бо не перший рік його «замінюють».
"Батьківщина" пам'ятає...
Двадцять першого листопада в Кременчуці, на місці масових поховань померлих під час голодомору 1932-1933 років, відбувся масовий мітинг кременчужан. У цьому заході активну участь прийняла і міська організації ВО «Батьківщина». В мітингу прийняли участь більше 50 активістів нашої партії. На мітингу-реквієм виступила активіска міської організації ВО «Батьківщина» Марія Усцова, а від міської організації були покладені квіти до пам`ятника жертв голодомору.
пʼятниця, 21 листопада 2008 р.
Не с… не зрадь, Майдан!
«Шановні співвітчизники! Пані і панове! В переддень річниці Помаранчевої революції, яка стала рубіжною подією для України і світу, я хочу говорити про ідеали Майдану і про виклики, які сьогодні стоять перед нами». Саме цими словами розпочиналось радіозвернення до народу Президента України Віктора Ющенка 19-го листопада 2005-го року, в якому він оголосив про підписання Указу №1695/2005 «Про День Свободи», який зараз відзначається… чи має відзначатися… як одне з найголовніших свят нової, демократичної, заможної країни.
Що? Ви не відчуваєте, що живете саме в такій країні?! Та ви ворог національної ідеї, батенько! Ви не пам‘ятаєте про наші «ідеали» та «виклики»? Гаразд, давайте разом згадаємо те унікальне й модерне звернення Президента, всього лише раз продубльоване ним через три дні безпосередньо на Майдані Незалежності. (В подальшому спілкування з народом замінили урочисті прийоми того, що в нас має назву – не смійтеся! – політичної еліти).
«Одною з головних вимог Майдану була боротьба з корупцією. Цього тижня я підписав Указ «Про першочергові заходи щодо детінізації економіки та протидії корупції»… Я обіцяв, що кожен державний службовець звітуватиме про свої доходи і видатки. Ця вимога Майдану стане в Україні нормою».
Ну, мабуть, інколи варто довіряти іноземним незалежним експертам. Тим більше таким, які прихильно ставляться до української демократії. Так от, авторитетна міжнародна організація «Трансперенсі Інтернешенел» через три роки після згаданих запевнень Президента стверджує, що в Україні спостерігається погіршення ситуації з корупцією. Зі звітом організації погоджуються й вітчизняні експерти.
А європейській комітет, який об‘єднує країни у боротьбі із корупцією взагалі дійшов наступного невтішного висновку: жодної (!) рекомендація Ради Європи з цього приводу Україна не виконала. І це ми йдемо до Європейського Союзу!? Звітування держслужбовцями своїх доходів та прибутків – взагалі з області фантастики. Ненаукової.
Усе це надає право Т.Клименку, керівнику «Антикорупційного комітету «Межа», казати: «За Кучми була хоча б видимість боротьби з корупцією — при Президенті працював антикорупційний комітет, було прийнято антикорупційну програму до 2005-го року. А за останні три роки такого документа не прийняли, немає єдиної антикорупційної державної політики, системно ніхто цим не займається»
«Ми вимагали: «Бандитам – тюрми!» Як Президент України я зобов’язую правоохоронні органи розслідувати резонансні справи. Ті, хто організовував масштабні фальсифікації і змусив мільйони людей вийти на площі, повинні відповідати перед законом. Бандити сидітимуть у тюрмах! Подальше зволікання слідства я розцінюю як непрофесійність керівництва правоохоронних органів».
Тема ця цікава й самим щільним чином пов‘язана з темою боротьби з корупцією. Або принципової не боротьби з нею. Про усі її нюанси можна спитати колишнього губернатора Сумської області Володимира Щербаня, трохи поляканого американським правосуддям та й переправленого до України, де він і досі мешкає в теплі та добробуті зовсім не тюремного ґатунку. Чи колишнього київського губернатора Анатолія Засуху, що знаходиться в розшуку, мешкає в Росії і часом, кажуть, таємно навідується на батьківщину до дружини Тетяни, яка є недоторканим нардепом від Партії регіонів. Можна спитати і в знаного члена цієї партії, Бориса Колеснікова, репресованого, як він каже, свого часу новою владою та й спокійно відпущеного на свободу напередодні підписання відомого Універсалу єдності. Кого з ким єдності, невідомо тільки.
Так, багатьох можна спитати про «організацію масштабних фальсифікацій» та інші, більш значущі, гріхи. От тільки нікому. Бо той же Б.Колесніков, який прилюдно присягався після звільнення очолити всенародний рух «Україна без Ющенка» дивним чином захворів на амнезію, забув про свою присягу й питання «бандитам – тюрми» було знято з порядку денного. Воно, звісно, краще вже – «мандати – депутатам».
«Ми кричали: «Схід і Захід разом!» Як Президент я докладу всіх зусиль, аби ніколи питання мови, релігії, ідеології не розколювали Україну».
Ну, про це навіть смішно згадувати. Про «єдність» було вже зазначено вище. А що стосується розколів… То, будемо відверті, покололи останнім часом нас так, що іноді в межах однієї родини – не країни! - можна знайти непримиренних противників по питанню ставлення до членства в НАТО, або використання мови, або хрещення Русі, або… Багато цих «або» назбиралося за останні роки, але єдність намічається. Намічається єдність.
Адже нещодавно на прямому ефірі «5-го каналу» лідер єдиної в своєму роді партії «Єдиний Центр» Ігор Криль, відповідаючи на запитання ведучого, заявив просто й зі смаком, «як каже наш лідер Віктор Янукович…». І оговтався лише після зауваження ведучого. А хтось каже, що «ЄЦ» - партія Президента!
Тому не важко уявити новий Майдан, коли новий «наш лідер» не в помаранчевій краватці, в синьо-білих, як в Астерикса, штанях, кидатиме в маси полум‘яні слова: «Тисячі очей, які в дні помаранчевої революції дивилися на мене з надією, і сьогодні дають мені сили. Ваша віра надихає на наполегливу працю. Ваш подвиг спонукає бути вимогливим до себе і до своєї команди. Я звертаюсь до кожного з вас із закликом: Думайте по-українськи! Будьте патріотами! Пишаймося тим, що ми – українці! З Днем свободи!»
Павло Гнєдих,
Що? Ви не відчуваєте, що живете саме в такій країні?! Та ви ворог національної ідеї, батенько! Ви не пам‘ятаєте про наші «ідеали» та «виклики»? Гаразд, давайте разом згадаємо те унікальне й модерне звернення Президента, всього лише раз продубльоване ним через три дні безпосередньо на Майдані Незалежності. (В подальшому спілкування з народом замінили урочисті прийоми того, що в нас має назву – не смійтеся! – політичної еліти).
«Одною з головних вимог Майдану була боротьба з корупцією. Цього тижня я підписав Указ «Про першочергові заходи щодо детінізації економіки та протидії корупції»… Я обіцяв, що кожен державний службовець звітуватиме про свої доходи і видатки. Ця вимога Майдану стане в Україні нормою».
Ну, мабуть, інколи варто довіряти іноземним незалежним експертам. Тим більше таким, які прихильно ставляться до української демократії. Так от, авторитетна міжнародна організація «Трансперенсі Інтернешенел» через три роки після згаданих запевнень Президента стверджує, що в Україні спостерігається погіршення ситуації з корупцією. Зі звітом організації погоджуються й вітчизняні експерти.
А європейській комітет, який об‘єднує країни у боротьбі із корупцією взагалі дійшов наступного невтішного висновку: жодної (!) рекомендація Ради Європи з цього приводу Україна не виконала. І це ми йдемо до Європейського Союзу!? Звітування держслужбовцями своїх доходів та прибутків – взагалі з області фантастики. Ненаукової.
Усе це надає право Т.Клименку, керівнику «Антикорупційного комітету «Межа», казати: «За Кучми була хоча б видимість боротьби з корупцією — при Президенті працював антикорупційний комітет, було прийнято антикорупційну програму до 2005-го року. А за останні три роки такого документа не прийняли, немає єдиної антикорупційної державної політики, системно ніхто цим не займається»
«Ми вимагали: «Бандитам – тюрми!» Як Президент України я зобов’язую правоохоронні органи розслідувати резонансні справи. Ті, хто організовував масштабні фальсифікації і змусив мільйони людей вийти на площі, повинні відповідати перед законом. Бандити сидітимуть у тюрмах! Подальше зволікання слідства я розцінюю як непрофесійність керівництва правоохоронних органів».
Тема ця цікава й самим щільним чином пов‘язана з темою боротьби з корупцією. Або принципової не боротьби з нею. Про усі її нюанси можна спитати колишнього губернатора Сумської області Володимира Щербаня, трохи поляканого американським правосуддям та й переправленого до України, де він і досі мешкає в теплі та добробуті зовсім не тюремного ґатунку. Чи колишнього київського губернатора Анатолія Засуху, що знаходиться в розшуку, мешкає в Росії і часом, кажуть, таємно навідується на батьківщину до дружини Тетяни, яка є недоторканим нардепом від Партії регіонів. Можна спитати і в знаного члена цієї партії, Бориса Колеснікова, репресованого, як він каже, свого часу новою владою та й спокійно відпущеного на свободу напередодні підписання відомого Універсалу єдності. Кого з ким єдності, невідомо тільки.
Так, багатьох можна спитати про «організацію масштабних фальсифікацій» та інші, більш значущі, гріхи. От тільки нікому. Бо той же Б.Колесніков, який прилюдно присягався після звільнення очолити всенародний рух «Україна без Ющенка» дивним чином захворів на амнезію, забув про свою присягу й питання «бандитам – тюрми» було знято з порядку денного. Воно, звісно, краще вже – «мандати – депутатам».
«Ми кричали: «Схід і Захід разом!» Як Президент я докладу всіх зусиль, аби ніколи питання мови, релігії, ідеології не розколювали Україну».
Ну, про це навіть смішно згадувати. Про «єдність» було вже зазначено вище. А що стосується розколів… То, будемо відверті, покололи останнім часом нас так, що іноді в межах однієї родини – не країни! - можна знайти непримиренних противників по питанню ставлення до членства в НАТО, або використання мови, або хрещення Русі, або… Багато цих «або» назбиралося за останні роки, але єдність намічається. Намічається єдність.
Адже нещодавно на прямому ефірі «5-го каналу» лідер єдиної в своєму роді партії «Єдиний Центр» Ігор Криль, відповідаючи на запитання ведучого, заявив просто й зі смаком, «як каже наш лідер Віктор Янукович…». І оговтався лише після зауваження ведучого. А хтось каже, що «ЄЦ» - партія Президента!
Тому не важко уявити новий Майдан, коли новий «наш лідер» не в помаранчевій краватці, в синьо-білих, як в Астерикса, штанях, кидатиме в маси полум‘яні слова: «Тисячі очей, які в дні помаранчевої революції дивилися на мене з надією, і сьогодні дають мені сили. Ваша віра надихає на наполегливу працю. Ваш подвиг спонукає бути вимогливим до себе і до своєї команди. Я звертаюсь до кожного з вас із закликом: Думайте по-українськи! Будьте патріотами! Пишаймося тим, що ми – українці! З Днем свободи!»
Павло Гнєдих,
"AVтограф", №47 (395), 20 листопада 2008 р.
БЮТ бере під контроль питання зайнятості населення
На останньому засідання бюро міської організації ВО «Батьківщина» розглянуто питання про легалізацію нових первинних партійних організацій. Заслухано звіти голів двох з них О.Говорушко та Л.Вербової щодо виконання рішень партії та вимог партійного Статуту. На бюро повідомлено, що триває робота з міськими ЗМІ: лише за останній тиждень відбувся один виступ на міському телебаченні та з‘явилося чотири матеріали в міській пресі з висвітленням позиції «Батьківщини» щодо злободенних питань життя України та кременчуцької громади.
На бюро обговорені також позитивні та негативні факти з діяльності міських органів влади з реалізації програми Уряду «Український прорив: для людей, а не політиків». Зокрема, це обговорення стосувалось питань підняття тарифів на житлово-комунальні послуги, ситуації на Кременчуцькому автомобільному заводі та проблем зайнятості населення. Про останнє поінформував директор центру зайнятості м. Кременчука, депутата Автозаводської районної ради від БЮТ, В.Нападайло.
До лав партії прийнято чотири нових члена – по два з Автозаводського та Крюківського району міста.
Напередодні засідання бюро міської організації відбулися й засідання бюро організацій районних. В Автозаводському районі заслухані звіти голів первинних парторганізацій Н.Гарькавенко та Н.Могиліної, а в Крюківському – розглянуто роботу депутатів райради від БЮТ А.Лаврикова та В.Бровченка.
На бюро обговорені також позитивні та негативні факти з діяльності міських органів влади з реалізації програми Уряду «Український прорив: для людей, а не політиків». Зокрема, це обговорення стосувалось питань підняття тарифів на житлово-комунальні послуги, ситуації на Кременчуцькому автомобільному заводі та проблем зайнятості населення. Про останнє поінформував директор центру зайнятості м. Кременчука, депутата Автозаводської районної ради від БЮТ, В.Нападайло.
До лав партії прийнято чотири нових члена – по два з Автозаводського та Крюківського району міста.
Напередодні засідання бюро міської організації відбулися й засідання бюро організацій районних. В Автозаводському районі заслухані звіти голів первинних парторганізацій Н.Гарькавенко та Н.Могиліної, а в Крюківському – розглянуто роботу депутатів райради від БЮТ А.Лаврикова та В.Бровченка.
четвер, 10 квітня 2008 р.
Черговий бютівський суботник
У той час, коли хтось лише говорить, партія "ВО "Батьківщина" та депутати від "БЮТ" роблять Кременчук зеленим і квітучим містом.
У сквері, неподалік від міського Палацу культури, депутати міської та районних рад від блоку Юлії Тимошенко, активісти міської організації партії "ВО "Батьківщина" на чолі із ініціатором заходу, народним депутатом Олегом Бабаєвим висадили алею дерев.
Під яскравими променями весняного сонця захід став справжнім святом колективної праці, оновлення життя та єдності людей, небайдужих до нашого міста.
Посмішки та гарний настрій створили легку душевну атмосферу під час суботника. «Добре серце - найкраща запорука того, що алея житиме», - сказали спеціалісти із висадки дерев.
У сквері, неподалік від міського Палацу культури, депутати міської та районних рад від блоку Юлії Тимошенко, активісти міської організації партії "ВО "Батьківщина" на чолі із ініціатором заходу, народним депутатом Олегом Бабаєвим висадили алею дерев.
Під яскравими променями весняного сонця захід став справжнім святом колективної праці, оновлення життя та єдності людей, небайдужих до нашого міста.
Посмішки та гарний настрій створили легку душевну атмосферу під час суботника. «Добре серце - найкраща запорука того, що алея житиме», - сказали спеціалісти із висадки дерев.
пʼятниця, 14 березня 2008 р.
Голова КМО ВО «Батьківщина» Олег БАБАЄВ провів перший особистий прийом громадян в якості народного депутата України
13 березня 2008 року в приміщенні приймальної народного депутата України (Палац культури КрАЗ) пройшов черговий прийом громадян Кременчука з їхніх особистих питань. Вперше в ньому в якості народного депутата України безпосередню участь взяв голова Кременчуцької міської організації Партії «Всеукраїнське об‘єднання «Батьківщина» Олег Мейданович БАБАЄВ.
Були розглянуті питання вирішення проблем соціального та пенсійного забезпечення ряду громадян міста, питання допомоги представникам соціально-незахищених верств населення, а також бюджетним, громадським і релігійним організаціям.
За результатами прийому оперативно вирішено:
- надати допомогу Другій міській лікарні в придбання медичного обладнання;
- надати допомогу громаді Української Православної Церкви у впорядкуванні культового приміщення на території Міської дитячої лікарні;
- надати допомогу СШ №27 в ремонті будівлі школи;
- надати допомогу міському відділенню Українського товариства глухих в питанні придбання мобільних телефонів для спілкування цієї категорії громадян методом використанням повідомлень SMS.
Крім того, ряду громадян була виявлена матеріальна допомога та прямо на місці вирішені питання щодо покращання їхнього стану здоров‘я у відповідних установах. Ряд інших питань взятий на контроль для їхнього поглибленого вивчення та подальшого вирішення.
В прийомі громадян народному депутату допомагали: начальник міського відділу охорони здоров‘я Валерій Литвиненко, начальник міського відділу соціального захисту населення Катерина Громова, керівники районних відділів Пенсійного Фонду, представники Ощадбанку, комунальних та інших служб забезпечення життєдіяльності міста.
По закінченню прийому в короткому бліц-інтерв‘ю Міській телерадіокомпанії Олег БАБАЄВ відзначив, що його вражає соціальна незахищеність нашого населення. Саме вирішення цих питань, на думку народного депутата, а не підняття надуманих політичних проблем має стати пріоритетом роботи розблокованої Верховної Ради.
Робота ж приймальні народного депутата та громадської приймальні БЮТ триває. Кожен мешканець міста може звернутися туди за допомогою у вирішенні власних проблем.
Були розглянуті питання вирішення проблем соціального та пенсійного забезпечення ряду громадян міста, питання допомоги представникам соціально-незахищених верств населення, а також бюджетним, громадським і релігійним організаціям.
За результатами прийому оперативно вирішено:
- надати допомогу Другій міській лікарні в придбання медичного обладнання;
- надати допомогу громаді Української Православної Церкви у впорядкуванні культового приміщення на території Міської дитячої лікарні;
- надати допомогу СШ №27 в ремонті будівлі школи;
- надати допомогу міському відділенню Українського товариства глухих в питанні придбання мобільних телефонів для спілкування цієї категорії громадян методом використанням повідомлень SMS.
Крім того, ряду громадян була виявлена матеріальна допомога та прямо на місці вирішені питання щодо покращання їхнього стану здоров‘я у відповідних установах. Ряд інших питань взятий на контроль для їхнього поглибленого вивчення та подальшого вирішення.
В прийомі громадян народному депутату допомагали: начальник міського відділу охорони здоров‘я Валерій Литвиненко, начальник міського відділу соціального захисту населення Катерина Громова, керівники районних відділів Пенсійного Фонду, представники Ощадбанку, комунальних та інших служб забезпечення життєдіяльності міста.
По закінченню прийому в короткому бліц-інтерв‘ю Міській телерадіокомпанії Олег БАБАЄВ відзначив, що його вражає соціальна незахищеність нашого населення. Саме вирішення цих питань, на думку народного депутата, а не підняття надуманих політичних проблем має стати пріоритетом роботи розблокованої Верховної Ради.
Робота ж приймальні народного депутата та громадської приймальні БЮТ триває. Кожен мешканець міста може звернутися туди за допомогою у вирішенні власних проблем.
вівторок, 4 березня 2008 р.
«Український Прорив» розпочинається знизу
Поки опозиція блокує роботу вищого законодавчого органу, поки Секретаріат Президента вишукує бліх в роботі Уряду, сам уряд Юлії Тимошенко наполегливо впроваджує в життя програму «Український прорив», з якою БЮТ йшов на вибори. І якій повірили мільйони виборців. Саме тому урядова програма, не зважаючи на усі перепони, має терміново розпочинати впроваджуватися в життя не за вказівкою згори, а за ініціативою на місцях.
Цьому питанню й було присвячене в Кременчуці спільне засідання партбюро міської та районних (Автозаводської і Крюківської) організації ВО «Батьківщина» (голова – народний депутат України – Олег БАБАЄВ) разом з депутатами відповідних фракцій в радах обох рівнів.
Перший заступник голови міської організації «Батьківщина», депутат Кременчуцької міської ради, Михайло ГУРТОВИЙ поставив перед присутніми завдання в місячний термін створити депутатську групу з питання впровадження «Українського прориву» в Кременчуці з урахуванням місцевої специфіки та міських проблем. Ця депутатська група має не лише визначати проблемні напрямки життя кременчуцької громади, а й сприяти їхньому вирішенню, здійснюючи постійний моніторинг діяльність міської влади.
Аби конкретизувати цю роботу заступник голови міської організації «Батьківщини» зі зв‘язків з депутатськими фракціями Олександр ГОЛОВАЧ запропонував депутатам та членам бюро впродовж двох тижнів внести свої пропозиції з піднятого питання, включивши до них перелік завдань для термінового їхнього виконання. По закінченню цього терміну з кожної міської проблеми буде створений окремий підрозділ, що займатиметься виключно саме нею.
Крім того, О.Головач звернув увагу га те, що необхідно продовжити, впровадивши планове їхнє виконання, роботи з благоустрою міста, залучаючи до них не тільки членів БЮТ, а й широкі верстви населення. Адже такі акції не лише привертають увагу городян, а й сприяють створенню більш комфортних умов життя для кожного окремого жителя територіальної громади міста. Найближчі акції такого спрямування плануються вже на березень-квітень цього року.
Цьому питанню й було присвячене в Кременчуці спільне засідання партбюро міської та районних (Автозаводської і Крюківської) організації ВО «Батьківщина» (голова – народний депутат України – Олег БАБАЄВ) разом з депутатами відповідних фракцій в радах обох рівнів.
Перший заступник голови міської організації «Батьківщина», депутат Кременчуцької міської ради, Михайло ГУРТОВИЙ поставив перед присутніми завдання в місячний термін створити депутатську групу з питання впровадження «Українського прориву» в Кременчуці з урахуванням місцевої специфіки та міських проблем. Ця депутатська група має не лише визначати проблемні напрямки життя кременчуцької громади, а й сприяти їхньому вирішенню, здійснюючи постійний моніторинг діяльність міської влади.
Аби конкретизувати цю роботу заступник голови міської організації «Батьківщини» зі зв‘язків з депутатськими фракціями Олександр ГОЛОВАЧ запропонував депутатам та членам бюро впродовж двох тижнів внести свої пропозиції з піднятого питання, включивши до них перелік завдань для термінового їхнього виконання. По закінченню цього терміну з кожної міської проблеми буде створений окремий підрозділ, що займатиметься виключно саме нею.
Крім того, О.Головач звернув увагу га те, що необхідно продовжити, впровадивши планове їхнє виконання, роботи з благоустрою міста, залучаючи до них не тільки членів БЮТ, а й широкі верстви населення. Адже такі акції не лише привертають увагу городян, а й сприяють створенню більш комфортних умов життя для кожного окремого жителя територіальної громади міста. Найближчі акції такого спрямування плануються вже на березень-квітень цього року.
Підписатися на:
Дописи (Atom)